İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlardır. Genellikle idrar yolunun bir bölümünde oluşmaktadır. Ama özellikle boşaltım işleminin zorlanması gibi doğrudan etkilere de sahiptir. Normal zamanlarda idrar içerisinde bakteri bulunmamaktadır. Mesane bölgesinde böbreğin iç kısmına bakteri girer ve idrarın iç kısmında çoğalma yaşarsa bu idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olmaktadır.

İdrar yolunda meydana gelen bu enfeksiyonların genel ismi sistiktir. Bu enfeksiyonların büyük bir çoğunluğu mesanede başlayan enfeksiyonlardır. Bir benzer iltihap türü ise böbrek enfeksiyonlarıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarının kaynağı bakteriler olduğundan dolayı bir doktora gözükülürse kısa bir süre içerisinde tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Mesane enfeksiyonlarının genel özellikleri ise:

Sık sık tuvalet ihtiyacının bulunması (büyük çoğunluğu gece uyku esnasındayken) bazı durumlarda ise tuvalet ihtiyacı gelmesine rağmen tuvalet ihtiyacı giderilememektedir.

İdrar yolu yangısında; idrar giriş bölümlerinde şiddetli rahatsızlık ve ağrı oluşmaktadır. Tuvaletin yapıldığı esnada ise bir ağrı meydana gelmektedir.

Sistitte; Orta kısım idrar bölgesinde ağrı meydana gelmektedir. Bazı durumlarda mideye kadar uzanan ağrılar da oluşabilmektedir.
Piyürj: İdrarda iltihap meydana gelir. Bazı durumlarda ise irin oluşumu gözlemlenmektedir.
Genellikle bu rahatsızlıklarda bulanık ve kötü kokuya sahip olan idrar oluşmaktadır. İdrarın bu şekilde oluşmasının temel sebebi de etken bakterilerden kaynaklanmaktadır.
Bazı idrar yolu enfeksiyonlarında alerjinin de büyük etkileri olduğu bilinmektedir. Bu alerjik etmenlerin en büyük örneği idrar yoluna yaptığı etkilerden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı bir gıda ürününe alerjiniz varsa bu duruma özellikle duyarlı olunması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

İdrar yolları enfeksiyonlarına dikkat edilmesi ve bu rahatsızlığın belirtilerinin yaşandığı dönemlerde bir doktora başvurulması büyük bir önem taşımaktadır.

etiketler:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.