Hürrem Sultan Hayatı

Hürrem sultan veya Hürrem Haseki Sultan 1500’lü yıllarda dünyaya geldi. Alexandra Lisowska ilk ismiydi. Avrupa’da bilinen ismi ise Roxelenadır. Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve bir sonraki padişah 2. Selim’nin anesidir.

Hürrem sultan Lehistan Krallığı sınırı içerisinde yer alan Rutenya’da dünyaya geldi. Tatar akıncılarca 1520 senesinde Rutenya’dan kaçırıldı. Kırım Hanı’nın himayesi altına girdi. Sonra Osmanlı sarayına hediye olarak sunuldu.

Hürrem sultan saraya geldiği zaman Kanuni Sultan Süleyman’nın Manisa’da valilik yaptığı sırada beraber olduğu Haseki Mahidevran Sultan’dan Mustafa isminde bir oğlu bulunuyordu..

Hürrem sultan, Sultan Süleyman’dan bir kız, dört erkek çocuk doğurdu. Büyük oğlu Şehzade Mehmet tahta çıkmadan vefat etti. İkinci oğlu olan Selim tahta çıktı. Diğer erkek çocuklarıda Cihangir ve Beyazıt şehzadelerdi. Kızı Mihrimah sultanı Rüstem paşa ile evlendirdi.

Devlet yönetiminde söz sahibi olan Hürrem sultan, İran savaşına büyük destek verdi. Lehler ve Ruslarla barışı sağladı. Bu dönem içinde Ruslar kazan ve astrahan hanlıklarına sahip olarak doğuya yayılmaya başladılar.

Hürrem sultan 18 Nisan 1558 senesinde Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 yıl önce 58 yaşında vefat etti. Oğlu 2. Selim’in tahta çıktığı günü göremedi. Süleymaniye cami külliyesi içerisinde kendisine yaptırılan türbeye defnedildi. Türbenin içerisini İznik çinileriyle kaplıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.