Horlama sebepleri ve tedavisi

Horlama üst hava yollarında oluşan bazı tıkanıklıklardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Yüksek bir ses ile kendisini belli etmektedir. Ama asıl önemli olan şey ise nefes alıp vermede yaşatma ihtimali olan rahatsızlıktır. Soluk durmasına bile neden olabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki horlama kaynaklı solunum durması yaşayan insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Horlamada meydana gelen sesin temel sebebi ise üst solunum yollarında daralma oluşmasıdır. Hava geçecek yer bulamayınca bu sesin oluşmasını sağlamaktadır.

Eskiden horlama oranı otuz yaş civarındayken günümüzde bu rakam yirmili yaşlara kadar düşmüştür.Yirmi yaşın üzerinde ki her beş erkekten birinin horladığı tespit edilmektedir. Kadınlarda ise bu rakam elli de bir gibi bir rakam ile oldukça geride kalmıştır.

Horlamaya yol açan rahatsızlıkların da ötesinde sağlıksız bir yaşantının sebebi olduğu belirtilmektedir.

Horlamaya yol açan sebepler ise aşağıda sıralanmıştır.

– Burun tıkanıklığı yapan tüm nedenler horlamaya neden olmaktadır.
-Burun kemiğinde oluşmuş eğrilil ve sinüzit gibi faktörler
-Alerjik olarak yapılan rinit horlamaya doğrudan etki etmektedir.
-Özellikle çocuklarda horlamaya doğrudan etki eden sebep geniz etleridir.
-Hepsinden de önemlisi aşırı kilo horlamanın en büyük etkeni olarak görülmektedir.

Tüm bu sebepler birleştiğinde sağlıklı bir uyku pek mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı kişi horlama rahatsızlığı çekiyorsa bir doktor da muayene olması hayati önem taşımaktadır. Geniz eti alınması, akupunktur ve horlama bantları horlamanın tedavi edilmesinde aktif olarak kullanılan yöntemlerdir.

Horlayan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar horlamanın daha çok ailenin tüm bireylerinde görülen bir rahatsızlık olduğunu ön plana çıkarmıştır. Bu sebepten dolayı ailenin tüm bireylerinin gün içerisinde devamlı olarak horlama rahatsızlığı çektiği bilinmektedir. Eğer horlamayan bireyler varsa uygun şartlar oluştuğunda horlama o kişide de başlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.