Göreme Tatil Yerleri – Göreme Gezilecek Yerler

2000 kişi nüfusuna sahip olan peri bacaları içindeki yerleşim alan Göreme, küçük ve şirin bir kasabadır. Kayalar üzerinde yer alan mezar anıtları, Hristiyanlık döneminin izlerini bizlere yansıtmaktadır. Göreme kasabasında bulunana müze ziyaretçilerine en çok ilgi gören mekanı. Müzede yer akan kilise ile keşiş yemekhaneleri, mezar odaları, kiler ve mahzen oldukça popüler yapıtlardır.

Nevşehir-Ürgüp-Avanos arasında bir üçgen kuran ve Nevşehir’ e 10 km. uzaklıkta olan Göreme, her bi tarafı vadilerle çevrili yemyeşil bir kasabadır. Hasan ve Meliz dağlarının eteklerine bulunan Göreme, kuzeyinde kalan Kızılırmak ile de geçmiş dönemlerden beri yerleşim alanı durumundadır. İlk Anadolu Türkleri’nin yaşadıkları yerleşim alanları olarak bilinen Kızılırmak çevresi, günümüzde de popüler yerleşim alanlarındandır.

7. ve 13. yüzyıllar arasında Hristiyanların burada yaşadıkları bilinmektedir. Bu Hristiyanların baskılardan kaçarak burada yaşadıkları da verilen bilgiler arasındadır. Ancak Anadolu Beylikleri burayı Hristiyanlardan alarak Türk Medeniyetlerine kavuşturmuştur.

Göreme’de gezeceğiniz pek çok tarihi mekan bulunmaktadır. Ancak bu tarihi mekanların yanı sıra Göreme’ de balon turları meşhurdur. Balon turlarına katılarak Nevşehir, Ürgüp ve Göreme gibi tarihi eser cennetlerini tepeden tırnağa izleyebilirsiniz.

http://www.goreme.bel.tr/upload//uploads/buyuk/p4_1267484141.jpg

Göreme ve Ürgüp’te peri bacaklarını gezebilir ve tarihe tanıklık edebilirsiniz. Göreme, dünya üzerinde de önemli yer almaktadır. Dünya Miras Listesinde ilk sıralarda yer alan Göreme, her yeri her köşesi tarihi birer kalıntılar taşımaktadır. Bu tarih ile iç içe girmiş kasabayı ziyaret ederken hiç sıkılmayacaksınız.

Göreme’de kalmak istiyorsanız burada ki halkın kendi evlerini yaptıkları pansiyonlar da kalabilir veya lüks denecek otellerde vakit geçirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.