Gebelikte Yenmemesi Gerekenler

Gebelikte beslenmenin bebek sağlığı açısından oldukça büyük etkileri olduğu bilinmektedir. Gebelikte özellikle tüketilmesi gereken besin maddeleri vitamin açısından zengin meyveler ve çeşitli besin maddeleridir. Bu besin maddelerinin mantıklı bir şekilde tüketilmesi bebek için oldukça büyük olumlu etkilere sebep olmaktadır.

Aynı şekilde bazı besin maddelerinin gereğinden fazla tüketilmesi de büyük yanlış etkilere sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse aşırı yağlı maddelerin tüketilmesi hem bebek sağlığını olumsuz yönde etkiler hem de bu yağlar anneye kilo olarak geri döner.

Aynı şekilde bazı anne adayları aşırı miktarda kilo almaktan şikayetçi olmaktadır. Bu şikayetin temel nedeni ise hiçbir şekilde yağlı besin maddeleri tüketmemeleridir. Oysa şeker açısından yoğun ve doğrudan vücuda alınma ihtimali bulunan besin maddeleri de yağ olarak geri dönebilmektedir. Bu durumun en klasik örnekleri ise bildiğimiz şeker, makarna, ekmek ve pirinçtir. Bu besin maddelerinin aşırı miktarda tüketilmesinin de zararları olacaktır.

Gebelik döneminde gazlı içeceklerin tüketilmemesi de gerekmektedir. Özellikle kolay ve gazoz türü içecekleri fazla miktarda tüketmenin de pek çok zararı olduğu bilinmektedir. Bu ürünlerin tüketilmesinden de mümkün oldukça kaçınmak gerekmektedir.

Kesinlikle uzak durulması gereken maddeler ise alkol ihtiva eden her türlü maddedir. Çünkü alkol kullanımı normal ve sağlıklı bir bünyeyi bile oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Kaldı ki henüz doğmamış bir bebek üzerinde bulunan etkileri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Aynı şekilde sigara tüketimine de dikkat edilmesi büyük önem taşır. Annen adayı normal zamanda sigara tüketiyorsa bile hamileyken bu tüketimi belirli bir süreliğine sonlandırmalıdır. Çünkü büyük zararlı etkileri olacağı açıktır.

Hiç kimsenin beslendiği ürünlerden kaynaklı olarak bebeğini zehirlemeye hakkı yoktur. Bu sebepten dolayı yediğiniz ve kullandığınız maddelere özellikle hassas davranmanız daha sağlıklı bireylerin dünyaya gelmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.