Foça Tatil Yerleri – Foça Gezilecek Yerler

Foça, İzmir’e 70 km uzaklıkta yer alan hem tarihi açıdan hem de turistik açıdan önemli bir beldedir. Bir çok tarihi arkeolojik çalışma alanlarının bulunduğu ve eserlerin çıkarıldığı aynı zamanda Homeros destanının da adının geçtiği yer Foça’dır. Foça adını İon’lardan almaktadır. İon’ların yaşadıkları dönemde bulunan 12 şehirden en önemli olanı da Foça’dır.

Mitolojik, arkeolojik, tarihi, doğa ve kentsel sit alanlarının bulunduğu şirin bir ilçe olan Foça, “Horoz” ve “Fok Balığı” sembolleri ile bağdaşmıştır. Foça’nın tarihi öğelerine göz atacak olursak;

Siren Kayalıkları, Şeytan Hamamı, Taş Ev (Anıt Mezar), Beş Kapılar (Ceneviz) Kalesi, Osmanlı dönemine ait Dış Kale, Fatih Camii, Kayalar Camii, Hafız Süleyman Camii ve Osmanlı Mezarlığı oldukça eski ve ilgi çeken birer yapıtlardır.

Foça’ya gittiğinizde gezmeniz gereken çok yer vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için sunuyoruz.

– Şeytan Hamamı : Çan tepesi adı verilen ve bu tepenin hemen eteklerine kurulan Şeytan Hamamı, ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şeytan hamamı ismini de kaya mezar tipinde olan yapılardan almaktadır.

– Siren Kayalıkları : En büyüğünün adı Orak Adası olarak adlandırılan kayalıklar, fok balıklarının şekillerini andırdıkları için bu ismi almışlardır.

– Foça Adaları : Foça’nın altında yer alan ve müthiş bir görünüm sunan Foça Adaları, 6 grup adadan oluşmaktadır. Bunlar: Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız Ada ve Metalik Adadır. Bu adalar arasında yer alan İncir Adası, gerek yerli gerek yabancı pek çok ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Her tarafta incir ağaçlarının yer aldığı Ada’da keyif dolu anlar geçirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.