Fethiye Tatil Yerleri – Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye, gerek tarihi mekanlar gerek eğlence mekanı gerekse de denizi ile tüm tatilseverler tarafından her yıl tekrar tekrar ziyaret edilmektedir. Büyüleyici doğası, denizi ve eğlence mekanları ile hareketli bir tatil planlayanların uğrak mekanı olan Fethiye, özellikle yaz aylarında yabancı turist akınına uğramakta.

Fethiye’nin olağanüstü mekanlarını tanımaya başlayalım.

– Gemiler Adası : Tarihi bir ada olan Gemiler adasına Ölüdeniz ya da Gemiler Koyu’ndan kısa bir yat turu ile geçilmektedir. Gemiler adası üzerinde bulunan ve kalıntılardan Bizans dönemine ait olan kilise, şapel sivil yapı kalıntıları bulunmaktadır. Gemiler adası, hristiyanlık olgusunun yayıldığı yer olması ile de oldukça önemli bir konumdadır.

– Telmessos Antik Tiyatrosu : Antik kaynaklar ile araştırma yapan bilim adamları Telmessos bölgesinde çok büyük bir antik tiyatro olduğunu vurmalamaktaydılar. 1993 yılında Fethiye Belediyesi tarafından yapılan sondaj çalışmaları ile ortaya çıkartılan bu antik tiyatro yerin 3 4m kadar derinliklerinde bulunmaktadır. Bir çok çalışma sonrasında Telmessos Antik Tiyatro’su ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

– Fethiye Kalesi : Aziz John tarafından suvarilerine yaptırılan kale Fethiye’nin kuzeyinden güneyine doğru uzanmaktadır. Duvarlardaki yazılar, oyma işaretleri kalenin ne kadar eski ve tarihi bir değer olduğunu göstermektedir.

– Ölüdeniz : Fethiye Ölüdeniz’in tarifi en iyi olarak şu sözlerle yapılabilir ” Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet “. Tam olarak 3 km lik bir sahile sahip olan ölü denizi önünüze aldığınızda masmavi deniz, arkanızda ise yemyeşil ağaçlar ve orman kokusuyla doğanın ve denizin tadını çıkartın.

– Kelebek Vadisi : Kelebekler Vadisi, ölüdenizin 5 km uzaklığında, tam olarak 300 400 metre yükseklikteki ağaçlar arasında yer alan tam bir cennet kanyonudur. Vadi ismini, yaz aylarından göç eden “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.