Farenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

Farenjit, yutak bölgesi iltihabına verilen isimdir. Genellikle virütik sebeplerden dolayı farenjit oluştuğu tespit edilmiştir. Bir anda başlayıp kısa bir süre içerisinde tedavi edilebilen türleri olduğu gibi oldukça uzun süren farenjit’e de rastlanır. Tedavinin nasıl uygulandığı ve kişinin kendisine ne kadar dikkat ettiği bu konuda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Farenjit meydana gelirken bademcik dokusunun da yutak gibi etkilenip etkilenmediğine dikkat etmek gerekmektedir. Sadece bademcik dokusu iltihaplanmışsa bu durum farenjit değildir. Nadiren de olsa burun bölgesine kadar ilerlediği gözlemlenmektedir.

Boğaz da bazı etkilere paralel olarak ansızın ortaya çıkar, boğaz ağrıması, ses kısılması, doymak bilmeyen kuruluk gibi bazı önemli rahatsızlıklarda farenjite paralel olarak ortaya çıkmaktadır.

Akut Farenjit:
Farenjit herkes de rastlanılabilen bir rahatsızlıktır. Virüs kaynaklı olarak bilinse de nadiren bazı bakteri türleri tarafından da ortaya çıkarılmaktadır. Kısa bir süre dinlenerek kolaylıkla atlatmak mümkün olacaktır.

Kronik Farenjit:
Pek çok etki ile ortaya çıkabilir. Genellikle alerjiye paralel nedenler ile kendisini gösterdiği gibi sigara ve alkol kullanımı da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde bazı kimyasal maddelerin tercih edilmesinin de farenjite yol açtığı bilinmektedir.

Farenjitin tedavi edilebilmesi için yapılması gereken en önemli davranış insanlarda oluşacak bazı rahatsızlıklarda etken maddelerin ortadan kaldırılmasıdır. Tuzlu gargara yapılarak iltihabın önüne geçilmek mümkün olmaktadır.

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir ?
Farenjit e etken olayın oluşması engellenerek de başlanabilir. Örnek vermek gerekirse sigara içtiğinizden dolayı farenjit oluşuyorsa sigarayı azaltmanın büyük bir faydası olacaktır. Yine aynı şekilde farenjit tedavisinde ilaç kullanarak ve istirahat edilerek de kısa bir süre içerisinde iyileşme gözlemlenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.