Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır ?

Dokunmatik cep telefonları son dönemlerde yavaş yavaş yaşamımızın içerisine cep telefonu ile beraber tamamen girdi. 2007 Yılında İpone’nin yakaladığı başarıdan sonra piyasaya değişik üreticiler tarafından onlarda yeni dokunmatik ekran telefon sürüldü. Eskiden lüks olarak kabul edilen dokunmatik ekran artık orta seviye bir telefon olarak rahatça bulabiliyoruz.

Mantık olarak zor değil, temelinde birbiri ile iletişim halinde olan iki sistem vardır. Bunların birisi dokunmatik ekranı ve bir işlem birimini kapsayan ve dokunulduğu zaman ekrandaki duyargalardan gelen veriyi koordinat haline çevirerek sisteme ileten sistemdir.

Diğeri ise bilinen işletim sistemidir. İşletim sisteminin dokunma ile ilgisi yoktur. Gelen koordinat verisi kullanılıp kullanıcının isteği doğrultusunda hareket etme ile görevlidir. Tekli dokunmatik ekran iki parmak ile dokunulduğu zaman doğru çalışmaz veya yanıt vermez. Bununla birlikte bu cihazların işletim sistemleri tekli dokunmatik ekran teknolojisinin götürü ve getirileri dikkate alınıp tasarlanır.

Çoklu dokunmatik ekrana sahip olan telefona bu şekilde bir işletim sistemini yüklenirse, işletim sistemi aynı zamanda gelen iki değişik koordinat verisini nasıl kullanacağını bilemez

Latest Comments
  1. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.