Doğa Yürüyüşü Yapılacak Yerler

Günümüzde yaşadığımız zamanın stresli yapısından sıyrılmak için doğal alanlarda yürüyüş yapmak şarttır. Eskiden Türkiye’de doğal alanlarda yürüyüş yapmayı sağlayan pek parkur bulunmamasına rağmen günümüzde yeni açılan parkurlar ile bu açık kapanmaktadır.

Likya yolu:
En uzun soluklu yürüyüş parkurudur. Fethiye’den Antalya’ya kadar eşsiz güzellikler ve manzaralar eşliğinde yürümeniz sağlanmaktadır. Parkurun uzunluğu 750 km dir. Bu sebepten dolayı profesyonel anlamda yürüyüş yapmak isteyenlerin başvurabileceği bir seçenektir.

Sülüklü Göl:
Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı olan Sülüklü Göl’de doğal yapısı bozulmamış harika bir milli park ve muhteşem doğa manzarasına sahip bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Hafta sonu gruplar halinde gidilebilir. Yada tek başınıza da giderek rahatlayabilirsiniz. Sülüklü göle ulaşmak için izlemeniz gereken yol ise Sakarya’nın Akyazı ilçesi üzerinden yapılan yolculuklar
Kazandere:

Kazandere gölü İzmit’e ait barajlardan birkaç tanesini aynı anda besleyen oldukça bereketli bir göldür. Yer olarak Aksığın köyü’ne daha yakın olmasına rağmen ismini aldığı Kazandere köyü ile birlikte alınmaktadır. Derenin bulunduğu bölgede yürüyüş yaparak günlük yaşamın stresinden kolaylıkla sıyrılabilirsiniz.

Nevşehir:
Kapadokya’nın ününü duymayan yoktur. Bu haklı gururunu birbirinden bağımsız vadileri içindeki yürüyüş yollarından almaktadır. En meşhur olanları Kelebekler vadisi, Güvercinlik vadisi ve Kızıl vadidir. Kapadokya aracınız ile gitmeniz en mantıklı olanıdır. Göreme ile Uçhisar arasında ki Ekmekçi vadisinde gezinirken yabani atları görebilir, onlar ile fotoğraf bile çektirebilirsiniz.

Sinop:
Tarihin ve doğanın insanlığın hizmetine sunduğu muhteşem bir güzelliktir. Sinop’a bir kez gidenler bir daha asla güzelliğinden vazgeçememektedir. Bu özelliğinden dolayı her sene özellikle yaz aylarında binlerce turisti bünyesinde barındırmaktadır. Sinop denildiğinde tarihi hapishanesi ve hangi yoldan girilirse girilsin denize ulaştıran yapısı ile vazgeçilmez bir tatil yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.