Böbrek Yetmezliği Nedir ?

Böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle böbreğin yüzde seksenlik bir kısmının görev yapamaz hale gelmiş olmasına verilen isimdir. Ülkemizde oldukça fazla böbrek hastası bulunduğu tahmin edilmektedir. Her ne kadar bu durumdan büyük bir çoğunluğun haberi olmasa bile, ülkemizde iki milyona yakın insanın böbrek tedavisine ihtiyacı bulunmaktadır.

Böbrek rahatsızlıkları her yaştan insanda bulunabilecek bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Böbrek hastalıkları kademeler halinde gelişim göstermektedir. Oldukça sinsi bir hastalık olduğundan dolayı ilk evrelerinde pek anlamak mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı böbrek hastalarının yüzde yetmiş beşi tam olarak teşhis koyulmadan bu rahatsızlıktan haberdar değildirler.

Böbreğin görevi ise vücudumuz açısından oldukça hayatidir. Vücudumuzun su ve tuz dengesini sağlar. Aynı zamanda idrar vasıtasıyla zararlı maddelerin vücuttan atılmasında da aktif olarak görev almaktadır. Aynı zamanda şeker metabolizmasına da faydaları bulunmaktadır. Böbrek yetmezliği ise genellikle ani olarak karşımıza çıkarken kronik bir seyir de izleyebilmektedir.

Akut böbrek yetmezliğine sebep olan etmenler:

Ağır bir şekilde geçirilen rahatsızlıklar ( rahatsızlıklarda genellikle kanama ve ani kan basıncı değişimleri gözlemlenmektedir.)
Gebelik ve gebeliğe bağlı olarak sağlıksız koşullarda yapılan düşükler
Kalp problemleri
Daha önce geçirilen böbrek rahatsızlıkları
Böbreklerin dorudan bir ilişki içerisinde bulunduğu idrar rahatsızlıkları
Ameliyatlarda verilen ilaçlar ve devamlı olarak ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen böbrek rahatsızlıkları en fazla karşılaşılan sebepler arasındadır.

Kronik böbrek yetmezliğine sebep olan etmenler:

Böbrek iltihaplanmaları en çok sebep olan etmenler arasında yer almaktadır.
Aynı zamanda şeker hastalarının da kronik böbrek yetmezliğine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.
Hipertansiyon, böbrek taşı, idrar yolu rahatsızlıkları ve böbrek kistleri de kronik böbrek yetmezliğine en çok sebep olan etmenler arasında yer almaktadır.

Bazı böbrek yetmezliği bulguları; geceleri idrar kalkma, gün içerisinde sıklıkla devam eden halsizlik, nefes alma ve vermede zorluk çekme, vücudun çeşitli Orhanlarında şişlik en büyük bulgular arasında yer almaktadır.

Böbrek yetmezliğinde şüpheleniliyorsa vakit kaybedilmeden bir doktora başvurulması büyük bir önem taşımaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.