Beyin felci nedir nasıl tedavi edilir ?

Halk arasındaki adıyla inme olarak da bilinmektedir. Genel olarak boyun bölgesi ve beyin damarlarında bulunan anormal genişlemelere bağlı olarak meydana gelmektedir. Beyin felcinin tanısında veya bu konuda risk grubunda bulunan hastalarında bazı yöntemler uygulanabilmektedir.

Öncelikle beyin tomografisi yapılması beyin felci geçiren insanlarda ilk olarak uygulanan yöntemdir. Bu yöntem büyük bir çoğunlukla düşük miktarda radyasyon ile beraber uygulanmaktadır.

Bir başka uygulama ise manyetik rezonans görüntülemedir. Bu uygulama genellikle özel hastanelerde veya ileri teknolojik bilginin bulunduğu hastanelerde yapılmaktadır. Beyin içerisinden oldukça belirgin ve net görüntülerin alınmasını aynı zamanda rahatsızlığın da tam olarak tespit edilmesini sağlamaktadır.

Çocukların genel olarak sakatlanmasının temelinde bulunan neden beyin felcidir. Beyin felci oldukça rahatsız verici bir sinir sistemi bozukluğu olarak da dikkatleri üzerinde toplamaktadır. En fazla görülme sebeplerinin başında beyin içerisine oksijen gitmemesi bulunmaktadır. Küçük bebeklerde beyin felci araştırıldığında ise büyük bir çoğunluğunun iki buçuk kilodan daha az bir vücut ağırlığına sahip oldukları ortaya çıkmaktadır.

Dört farklı inme çeşidi bulunmaktadır. Bunlar, spastik, ekstrapiramidal ve anotik inmedir. Bir de tüm bunlarının karışımının oluşturduğu bir beyin felci de bulunmaktadır.

Halk arasında en çok spastik beyin felci gözlemlenmesine rağmen yeni doğan bebeklerde bir takım anormal durumlarda söz konusu olmaktadır.

Henüz yeni dünyaya gelmiş bebeklerde beyin felci riski bulunuyorsa normal bebeklere oranla oldukça inatçı oldukları gözlemlenmektedir. Bu inatçılığın temel nedeni olarak zekâ da gerileme yada normalden daha zor zamanda meydana gelen beyin faaliyetleri örnek gösterilebilmektedir.

Bu rahatsızlık genel anlamı ile tüm vücudu etkileyebilir. Ama vücudun sadece belirli kısımlarını etkileyen bazı durumları da mevcuttur. Örneğin kol ve bacaklarda hareket olmasına rağmen kol bölümlerinde küçük parçalar halinde hareketsizlik de gözlemlenebilmektedir.

Yakınlarınızda bu tarz bir olaya rastlarsanız muhakkak bir doktora başvurmalarını isteyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.