Bergama Tatil Yerleri – Bergama Gezilecek Yerler

Dünya üzerinde ki en önemli tarihi kalıntları bünyesinde bulunduran ve İmzir’in 100 km uzaklığında Bakırçay Havza’sın da bulunan Bergama, tarih öncesi dönemleri aydınlatan Türkiye’nin önemli yerleşim mekanlarından biridir. Dik bir tepe üzerine kurulmuş olan ve Antik Dönemin en önemli sağlık merkezlerinden biri olan Asklepion, aynı zamanda ilk yerleşim mekanını da içerisinde bulundurmaktadır.

Asklepion sağlık merkezi ve Serapis Tapinagi (Kizil Avlu), Bergama bölgesinin tarihini yansıtan en önemli iki eserdir. Bergama’da bulunan ve tarihin en önemli izi olarak kabul edilen Zeus Sunagi ise 1897 yılında ilçeden çalınmıştır. Bu önemli eseri korumayı başarabilse idi tarihin en önemli ilçesi olacak olan Bergama’ da yapılan tüm araştırmalara rağmen kimlerin çalındığı bulunamamıştır.

Bergama’da Gezilecek Yerler

Eğer tarihe meraklı iseniz doğru yerdesiniz. İşte sizlere tarihin en önemli izlerini yansıtacak olan mekanlar;

– Asklepion: Oldukça dik ve yokuşlu bir tepenin üzerinde kurulmuş olan ilk sağlık merkezi olma özelliği taşımaktadır. Asklepion’ a kıvrımlı ve dik bir tepeye tırmanarak çıkmanız gerekmektedir. Bu size zor gelebilir ancak yol üzerinde göreceğiniz tarihi kalıntılar sayesinde yorulduğunuzu hissetmeyeceksiniz.

– Athena Tapınağı: Tapınağın sadece bir kısmı günümüze kadar sorunsuz korunabilmiştir. Bergama’da bulunan antik tiyatronun hemen yukarısına inşaa edilmiş bu Tapınağın günümüze kadar geçen tarihi süresi göz önünde bulundurulduğunda bu hali ile bile sizi oldukça etkileyecektir.

– Zeus Sunağı: Athena tapınağının 25 m kadar aşağındası bulunmakta idi. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi 1897′ de çalınmıştır. Sunağın bir örneği hazırlanarak olduğu yerde ziyaretçilere gösterilmeye devam edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.