Ayvalık Tatil Yerleri – Ayvalık Gezilecek Yerler

Ege sahillerinin en turistik mekanı olan Ayvalık, Balıkesir’e bağlı hoş ve tertemiz bir sahil kentidir. Ayvalık’ ın en önemli özellikleri arasında denizi ve tüm kenti etrafına saran zeytinlikleridir. Havada ki ağaç kokusu ve yemyeşil doğa ile bütünleşmiş tertemiz bir tatil mekanı olan Ayvalık’ a her yıl yerli yabancı binlerce turist akın etmektedir.

Ayvalık’ ın tarihine göz attığımız da ilk çağlarda Misya ve Hitit’lere kadar dayandığını görmektedir. Tarihi bir çok kalıntı ve mekanları da bünyesinde buluduran Ayvalık, girintili çıkıntı bir sahile sahiptir. Ayvalık bu girintili çıkıntı sahili ile dalış, trekking, balıkçılık gibi pek çok deniz aktivitesine uygundur.

Ayvalık’ a tatile gittiğiniz görmeniz gereken ilk yer Cunda Adası’dır. İrili ufaklı olarak 23 adaya sahip olan Ayvalık’ta ki tek yerleşim alanına sahip ada Cunda Adası’dır. Cunda Adası’na yerli halkın vermiş olduğu isim ise Alibey Adası’dır. Cunda Adası’na gittiğinizde dikkatinizi çekecek ilk nokta eski evlerin ve sokakların güzelliğidir. Bu sokaklar ve güzellikler arasında yürüyüş yaparken kendinizi yüzyıllar öncesinde bulabileceksiniz.Cunda Adası ayrıca Türkiye’nin en büyük 4. adası olması ile de dikkat çekmektedir.

Cunda Adası’ndan çıktıktan sonra uğrayacağınız ikinci adresi Şeytan Sofrası’dır. Eski bir lav birikintisine sahip olan tepe üzerine kurulu yuvarlık bir sofre şeklinde görünüme sahiptir. Geçmiş dönemlerden kalan bir ‘ ayak izi ‘ şeytana ait olduğu düşüncesi ile demir kafes içinde korunmaktadır. Sofra adını bu ayak izinden almaktadır ve ilginç bir görünüme sahiptir.

Ayvalık’ta yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de Ayvalık tostu yemektedir. Eminiz ki her yerde Ayvalık tostu yemiş olabilirsiniz ancak buraya ait ve yöresel tat ile yemenizde fayda var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.