Astıma iyi gelen bitkiler

Astım krizi geldiği zaman kişi üzerinde doğrudan bazı etkileri gözlemlenmektedir. Bu etkilerin ise en dikkat çekici olanı kişinin nefes alıp vermede zorluk çekmesidir. Bu zorluğun asıl sebebi ise nefes borusunda istemsiz olarak bir büzülme meydana gelmesi örnek olarak verilebilir.

Astım krizlerindeki asıl etken ise kişinin bünyesinin zayıf olmasıdır. Zayıf bünyeye sahip olan insanlar nefes alamamaktan korkmaktadır. Dolayısıyla bu etkiler kişiye doğrudan psikolojik sorun olarak geri dönecektir. Astıma sebep olan etkenler ise oldukça büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Kimi zaman bir çiçek tozu, bir aspirin parçası yada cam kırığı astım krizini tetikleyebilir. Bu etkenlerin önceden bilinmesi ve bu duruma yönelik önlem gösterilmesi gerekmektedir.

Bu sebepten dolayı doğrudan astıma iyi gelen bir bitki bulunmamaktadır. Ama yine de nefes borusunda daralmayı olumlu olarak etkileyecek bazı bitkiler de bulunmaktadır. Kalp yetmezliği olan insanlarda da astım krizleri yaşandığı bilinmektedir.

İşte o bitkiler

Adaçayı

Mide ve bağırsakta bulunan gazların giderilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda mide bulantısını de giderdiği tespit edilmiştir. Sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Astım nöbetleri esnasında kişide yaşanacak gerginliğin atılmasını sağlamaktadır. Göğsü yumuşatır. Pek çok astım tedavisinde adaçayı kullanılmaktadır. İdrar ve terin atılması açısından da olumlu etkileri bulunmaktadır. Ama adaçayı kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli şey ise günde üç fincandan daha fazla tüketilmemesidir.

Bazı durumlarda nadiren de olsa adaçayının bizzat kendisinin astım nöbetlerini körüklediği bilinmektedir. Bu durumun önceden farkında olmak istenmeyen bazı durumların giderilmesini sağlamaktadır. Bu konuda doktora başvurmak hangi maddelere duyarlılığınız olduğunun ortaya çıkarılması için önem taşımaktadır.

Yine aynı şekilde boru çiçeğinin de nefes darlığı ve astımın olumsuz etkilerini giderdiği bilinmektedir. Bu şifalı bitkiyi fazla tüketmenin de bir takım zararları olduğu tespit edilmiştir.

Gelincik: Astım tedavisinde aktif olarak kullanılan bir bitkidir. Astımın rahatsızlık veren etkilerini giderir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.