Ankara Gezilecek Yerler

Ankara, Türkiye Cumhuriyet’inin başkentidir. Türkiye’nin en kalabalık ikinci, dünyanın ise 38. şehri konumundadır. Topraklarının büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesinin yukarı Sakarya bölümünde bulunur. Coğrafi konumu sebebiyle Türkiye’nin kalbi benzetmesi yapılır. Kedisi, keçisi, keçi yünü, tavşanı, armudu, balı ve misket üzümüyle ünlü bir şehirdir. Bu şehirde gezilip görülecek yer bir hayli fazladır. Bunlar ;

Ahi Elvan Cami; Ahi elvan cami samanpazarı’nda 14. yüzyılda Ahi Elvan Mehmet Bey Tarafından yapıldığı söylenen tahta direkli bir camidir.

Anıtkabir; Türk milletinin yüce önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Eskiden rasattepe ismi verilen Anıttepe’de Atatürk’ün anıt mezarı bulunur. Tamamlanış tarihi 1953 yılıdır. Ayrıca Atatürk Müzesi de buradadır.

Ankara Kalesi ; Kent alanına 115 metre, denizden 978 metre yükseklikte; iç kale ayakta, Latince yazıt ve kabartmaları, farklı onarım yazıtları, içerisinde Alaeddin camisi vardır.

Atatürk Orman Çiftliği; Atatürk orman çiftliği içerisinde hayvanat bahçesi, lokanta ve piknik bölgeleri yer alır.

Augustus Tapınağı; Ulus bölgesinde İmparator Augustus için yapılan bir roma tapınağıdır.

Gençlik Parkı; Cumhuriyet’in ilk senelerinde bataklık ile kaplı olan 28 hektar büyüklüğe sahip olan arazide yapılmıştır. Parkın inşasına 1936 senesinde başlandı. Park 19 Mayıs 1943 senesinde hizmete açıldı.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi ; Atpazarı semtinde, Ankara kalesi dış duvarının güneydoğusundaki iki Osmanlı yapısında bulunur. Yapılardan birisi Mahmut Paşa bedesteni, diğeri ise Kurşunlu Handır.

Etiketler;

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.