Amerika’da iPhone 4 Fiyatları

Anavatanı Amerika hatta biraz daha özele inersek California olan iPhone en yeni modelleri ile yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yerli mal olduğu için biraz da sahiplenme ve memleketçilik duygularının etkisiyle en çok tutulan ve kullanılan akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. Zaten apple şirketi de bölge halkının hakkını vermiyor değil. Ambalajından tutun tanıtımına kadar California imzası görebilirsiniz. Herşey yerinde ucuzdur ya hani, peki bu iPhone anavatanı ABD’de ucuz mudur?

Başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa birliği ülkesinin aksine iPhone 4 ABD’de AT&T tarafından sözleşmeli olarak satılıyor. Bu demek oluyor ki iPhone 4 Amerika’da hemen alayım kullanayım tarzında bir ürün değil. Bu sözleşme olayı tabiki kalıcı değil. Yani iPhone 4 ve bundan sonra çıkacak olan iPhone’lar ilk 2-3 ay bu şekilde satılıyor Amerika’da. Gitmeden önce apple’in Amerika resmi sitesinden bu durumu kontrol etmek lazım. Son gelen haberler vergi dahil $680 ücretle direk gidip AT&T mağazalarından alınabileceği yönünde. Ebay ve Bestbuy gibi internet üzerinden satış yapan sitelerden elbette kontrat yapmadan iPhone 4 alınabiliyor ama onu da sipariş vermek için ABD adresi ve 5-10 gün arası bir bekleme süresi var. AT&T’den aldığınız zaman eğer bir tanıdık vasıtasıyla kontratlı alayım diyorsanız internet içeren bir paket + 2 sene boyunca konuşma için para ödemeniz gerekir. Bu yöntemle iPhone sahibi olmak ziyarete gidenler için pek muhtemel değil. Böyle bir cihaz almış olsanız bile aşağıda sim kilidi sorunu olarak açıklayacağımız bölümde de geniş olarak anlatacağımız gibi Türkiye’de ancak sim kilidi kırdırarak bu telefonu kullanabilirsiniz ancak.

Sim kilidi demişken ABD’den alınan iPhone 4 ler maalesef sim kilitli. Bu da ABD’den iPhone 4 almak biraz dezavantaj teşkil ediyor anlamına geliyor. iPhone 4 ilk çıktığı zaman ABD’den alınan cihazlar en değersiz olanlar idi. Çünkü kullanmaya başlamak için ultrasn0w unlock denilen bir program beklenmesi gerekiyordu. Şimdi bu problem çözüldü ama yeni çıkacak iPhone 5 için ABD yine aynı sorunla karşılaştırıyor yurt dışından iPhone almak isteyenleri. iPhone 4 gibi bir telefonunuz olup 1-2 ay sim kilidi kıracak programı bekleyip telefonu sadece iPod olarak kullanmak işkence gibi birşey olsa gerek. Diyelim ki unlock yayınlandı, bu sefer de yer yeni firmware güncellenmesinde yeniden telefonunuzu unlock etme durumuz olacak.

iphone

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.