Adana Gezilecek Yerler

Adana şehrinin yunan mitolojisindeki gök tanrı uranos’un oğlu adanus tarafından kurulduğu söylenir ve Adana ismini bu tanrıdan aldığı rivayet edilir.

Kıyı şehri olması sebebiyle vermiş olduğu avantaj ile Adana her çağda ticaret merkezi olma özelliğini kazanmıştır. Fakat özellikle Hitit medeniyeti ve izleyen dönemde Bizans dönemi esnasında önemi yükselmiştir.

Torosun eteklerinde kurulu olan şehir, Ceyhan ve Seyhan ırmakları tarafından sunulmuş, Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Çukurova’yı sınırı içerisine alır.

Gidilecek Yerler ;

Taşköprü; Bizanslar tarafından inşa edilmiş olduğu tahmin ediliyor. Seyhan nehri üstünde kurulan köprü 310 metre boyunda ve 13 metre yüksekliğindedir.

Karataş; Tiyatro, magarsus kalesi ve tapınaktan oluşan antik kente ev sahipliği yapmakta olan bir ilçedir. Roma zamanında liman kenti olarak görev yaptı.

Ulu Cami; 1513- 1541 senesi arasında yapılan ulu cami ve külliyesi, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi izlerini taşır. Avlusu görülmeye değerdir.

Anavarza; Kozan ilçesinin 30 kilometre güneyinde bulunan bu antik kent Asurlular tarafından yapılmıştır. Asurlular, Romalılar ve Kilikyalılar döneminde bir metropol görevi görüyordu. Anavarza’da az hasar gören zafer takı, sütünlar ve kale görülebilir.

Şar; Tufanbeyli sınırı içerisinde bulunan Hitit döneminde dini merkez olarak kullanılmış olan Şar kesinlikle gezilmesi gereken bir yerdir. Özellikle 6 metre yüksekliğindeki ala kapısı görülmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.