9 Aylık Bebek Gelişimi

9. ay bebek gelişimi itibariyle oyun oynama süreçleri daha fazla gelişir ve oyun oynandığı her an anne ya da babanın kendi yanında olmasını ister. Oyuncaklar arasında belirli bir tanesi benimsenir ve onsuz olmak istemez. Çevresinde yer alan diğer çocuklara karşı duyarlılık dönemi başlar ve bunun yanında onlar ağlarken ağlanabilir ya da gülünebilir. Kendine ait olan ya da sahip olmak istediği her şeyi koruma altına alır. Ayrıca insanlar üzerindeki ruh hallerini anlamaya başladığı dönem 9 aylık bebek gelişimi gerçekleşir. Bu ruh hallerini anlar ve buna göre davranış gösterir.

Biri öksürdüğünde ya da hapşırdığında bu kişinin taklit edilmeleri başlar. Etrafında olan kişilere karşı dikkat çekme isteği daha fazla artar ve numaralarını herkese sergilemek ister. Objelerin birbirlerine çarpılması ve ellerin çırpılması daha da artar. Her iki eline de oyuncak alarak ikisini de kontrol edebilir. Büyük bir nesne gördüğünde her iki elini de kullanır, ancak nesne küçükse parmakları ile kavramayı gerçekleştirir. Bir yere dayanarak ya da destek alarak daha fazla ayakta kalınmaya çalışılır. Bir elinde herhangi bir obje olsa dahi emekleme süreci devam eder ve bu objeyi istediği yere kadar bu şekilde taşır. Bunun yanında emeklediği anlarda kendi etrafında dönme kabiliyeti kazanır ve yaptığı bu emeklemenin yanında tırmanma eğilimi de gösterebilir.

Eğer karşısında bir objenin saklanıldığını görürse takip ederek bu objeyi bulabilir. Ayrıca bir oyun sürekli oynanıyorsa bunu anlar ve sıkıldığını belli eder. Bunun yanında bir önceki gün oynanan oyunu hatırlar ve basit yönergeleri yerine getirmeye çalışır. Son olarak bebek gelişimi tablosu süreci içerisinde gerçekleşen durumlardan bir diğeri de dikey alanların algılanmasıdır. Algılanan bu dikey alanlar yüksekten korkmasında etkilidir. Bu nedenle genelde yüksek konumlara çıkmak istemez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.