20 – Yirmi yaş dişi çekimi

Yirmi yaş dişi çekimi bazılarımız için dayanılmaz olabilir.

Yirmi yaş dişleri insanlarda genellikle 17–23 yaşları aralığında aktif bir şekilde oluşmaya ve çıkmaya başlamaktadır. Yirmi yaş dişleri insanlarda en son çıkan bununla beraber en çok sorun yaşatan dişlerdir.

Çene yeteri kadar geniş olmadığında 20 yaş dişi tam olarak çıkamaz ve bu durum dişin gömük olarak çıkması şeklinde karşımıza çıkar. Bazı kişilerde yüzde şişme ya da çenenin killenmesi gibi durumlar görülebilir. Şiddet ağrılar bunları izleyebilir. Sorun görüldüğü takdirde 20 yaş dişi mutlaka bir diş hekimi tarafından muayene edilmelidir. 20 li yaş dişlerinin sorun varsa genç yaşlarda çekilmesi önemlidir çünkü genç yaşta çekilen dişin iyileşme süresi daha kısadır.

20 yaş dişi neden çekilmedir?

Çürükler: 20 dişinde bir sorun varsa bu durum diğer dişleri de etkileyebilir ve diğer dişlerin çürümesine yol açabilir.

Diş eti enfeksiyonu: Birçok insanda görüldüğü üzere yirmi yaş dişinin tam çıkmadığı takdirde bakteriler 20 yaş dişinin bulunduğu bölgedeki diş etlerine nüfuz ederek enfeksiyona sebep olabilir.

Basınçtan dolayı ağrı çekme: Yerinden çıkmaya çalışan yirmi yaş dişi tam çıkamadığı için diğer dişleri baskı uygulayacaktır. Bu basınç tüm dişlerinizde ağrı çekmenize neden olabilir.

Diş Çarpıklığı: 20 yaş dişi çıkmaya çalışırken diğer dişlere baskı uyguladığından dolayı dişlerde çarpıklaşma görülebilir.

Yirmi yaş dişlerinin çekilip çekilmemesi konusu diş hekimleri arasında tartışma konusudur. Çoğu diş hekimine göre, yirmi yaş dişi doğru bir pozisyonda ilerleyerek çıkıyorsa ve çevresinde bulunan dişlere, dokulara zarar vermiyorsa bu diş çekilmeyebilir.

Yirmi yaş dişi çekimi sonrası
* Dişin çekildiği bölgede oluşan yarayı kesinlikle kurcalamayın.
* 24 saat boyunca çiğneme yapmaktan kaçının
* 24 saat boyunca sigara içmekten kaçının çünkü sigara iyileşme süresini uzatabilmektedir.
* Kanama artacağından dolayı tükürmemeye dikkat edin.
* 24 saat sonra ılık ve hafif tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.