Siğiller nasıl tedavi edilir ?

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde çıkan siğiller insanı oldukça fazla rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlık tabi ki biraz da psikoloji olarak etkiler bırakır. Peki siğil nedir, siğil kimlerde çıkar, siğil neden çıkar,siğil nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda paylaşalım.

Siğil Nedir ?
Siğil temel olarak bir virüs hastalığıdır. Himon adı verilen bir virüsün bize bulaşması sonucu oluşmaktadır ve derimiz de et bezi şeklinde hasarlar açmaktadır. Siğili genel olarak tanımlamamız gerekirse de; Vücudumuzun çeşitli bölgesinde et beni şekillerinde dokuların oluşmasına neden olan bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

Siğil hastalığı bulaşıcı olması nedeni ile tehlikeli sayılmaktadır ancak genital siğiller hariç hayati bir tehlikesi bulunmamaktadır. Genital siğiller ise kanser riski bulunmaktadır ve oldukça tehlike arz etmektedir. Genital siğiller haricinde pek çok siğil tipi de bulunmaktadır. Bunlar yüzde çıkan siğiller,elde çıkan siğiller, ayakta çıkan siğiller olarak sıralayabilir. Kabaca tabir etmek gerekirse de vücudumuzun tüm bölgesinde siğil ortaya çıkabilmektedir.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir ?
Virüslerden bulaşan siğil rahatsızlığının pek çok tedavi yöntemi vardır. Ancak ağızdan alınan ilaçlar veya iğne yöntemleri ile siğil tedavisi yapılmamaktadır. Bunun yerine siğil çıkan bölgenin temizlenmesi işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem uygulanırken bir çok değişik yöntem kullanılır. Bunlardan biri ilaçladır. Dışarıdan sürülen ve asit içeren kremler, virüsü zayıflatıp bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ilaçlar kullanılmaktadır.

Siğil Kimlerde Çıkar ?
Siğil daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Ancak kişisel bir yatkınlık olduğu düşünülen siğil hastalığından aynı ortamda bulunan kişilerin kimilerinde çıkabilir kimin de çıkmayabilir. Siğil hastalığının kimlerde çıktığını maddeleyecek olursak ;

– Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde
– Kanser hastalarında
– Aids hastalarında daha çok görülmektedir.

Siğil Neden Çıkar ?
Siğil hastalığı yukarıda belirttiğimiz gibi bir virüs aracılığı ile vücuda bulaşamaktadır. Vücuda bulaşabilecek herhangi bir virüs dışında siğil hastalığı oluşmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.