Selülitten kurtulmanın yolları

Selülitten kurtulmanın yolları özellikle kadınlar tarafında sıkça araştırılmaktadır. Selülit söz konusu olduğunda bütün kadınların derin yaraları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü toplumun hemen hemen her kesiminden kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Zayıflarda hatta bebeklerde bile olduğu bilinmektedir. Tüm bunlara rağmen selülit oldukça ciddi bir rahatsızlık gibi görülmektedir. Bütün kadınların en büyük hayali de selülitsiz bacaklar ile plajlarda boy göstermektir.

Kadınların geçirdiği ilk adet döneminden itibaren selülit ile karşılaşılmaktadır. Kilo ve boy oranı fark etmeksizin hemen hemen herkeste bulunabilir. Selülitten kurtulmak için öncelikle onu kabul etmek ve onunla beraber yaşamaya alışmak gerekmektedir. Yüksek bir iradeye sahip olarak bu dertten bir anda değil de, zaman içinde kurtulabileceğiniz bilmeniz gerekmektedir.

Selülit bütün Akdeniz ülkelerinde görülmektedir. Bu durumun temel sebebi ise tuzlu ve hamur işi ile yapılan yiyeceklerin yaygın olarak tüketilmesine bağlanmaktadır. Akdeniz toplumlarının bu ortak özelliği Türkiye açısından da değişmemektedir.

Özellikle son dönemlerde hızlı yaşantı arasında boğuşup kalmaktan bazı özelliklerimizi unutmaktayız. Örnek vermek gerekirse fast food kültürü ve aşırı tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi selüliti tetikleyen önemli etkenlerin başında gelmektedir.

Selülitin genetik bir rahatsızlık olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Selüliti tetikleyen bir diğer unsur ise aşırı hareketsiz yaşantıdır. Kış aylarında aşırı hareketsiz kalan bünyelerde bu rahatsızlığın oluşması açısından oldukça uygun bir zemin hazırlanmaktadır.

Selülit bir takım psikolojik rahatsızlıklardan dolayı da oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı tercih edilen ilaçlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde hormonsal etkilerinde selüliti tetiklediğini unutmamak gerekir.

Kadınların en büyük şikayetleri ise selülitlerinin bacak bacak üzerine attıklarında ortaya çıktığı yönünde olmaktadır. Ama asıl önemli olan selülitin düz bir zemine uzanıldığında belli olmasıdır. Bu basit uygulamayı tüm kadınlar ev ortamında rahatlıkla yapabilirler.

Çok aşırıya kaçmadıkça selülitler kadınlar açısından sağlık problemi olarak görülmemelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.