Sara (Epilepsi) Rahatsızlığı Tedavisi

Sara hastalığı sinir sistemini etkilemekte olan bir problemdir. Hastalık kalıtsal olabilir yada beyin hasarlarına bağlı olarak meydana gelebilir. Sara rahatsızlığı ataklarla ortaya çıkar. Sara atakları beyinde anormal bir elektrik aktivitesini meydana geldiğinde oluşur. Sara atakları aynı olmayabilir. Ancak ataklar arasında benzerli olur.

Sara hastalığı bulunan insanlar ataklardan önce bir sıcaklık duygusu hissederler. Bu atkaların erken belirtilerinden birisidir. Hastalar bir takım değişik kokular hissedebilir ve değişik sesler duyabilirler. Bununla birlikte parmakta karıncalanma meydana gelebilir. Bazı insanlarda bu belirtiler hiçbir zaman olmaz.

Atakların ciddiyeti insandan insana farklılık gösterir. Atak sıraısnda hasta dişlerini gıcırtarabilir ve vücudu kasılabilir. Bununla beraber hastada bilinç kaybı meydana gelebilir. Ataktan sonra insan kısa süreli bir hafıza kaybıyla karşı karşıya kalabilir. Hastalar ataklardan sonra genelde yorgun olurlar ve konuşmada güçlük çekerler. Kısa süreli bir koordinasyon problemi yaşanabilir.

Sara hastalığının tedavisi günümüzde hala bulunamamıştır. Bazı ilaçlar yad ameliyat ile hastalığın belirtileri azaltılabilir. Hastalığı geçiren kişilerin belirtileri değişik olduğu için tedavi yöntemleri de farklılık gösterir.

Sara hastalığına karşı uygulanmakta olan ilaçların bazı yan etkileri vardır. En genel yatk etkiler arasında baş dönmesi ve kısa süreli hafıza kaybı vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.