Saç biti nasıl tedavi edilir ?

İnsanların büyük kısmı okul çağında yaygın ve bulaşıcı bir deri problemi olan saç bitiyle karşı karşıya kalmıştır. Anneler sirkeyle saç derisini yıkar ve kendince tedavi etmeye uğraşırlar.

Bu küçük bitlerin istilasından korunmanın ve tedavi edebilmenin birçok yolu vardır. Seneler önce, saç biti özellikle sosyo ekonomisi düşük olan ailelerin çocuklarında oluyordu. Günümüzde ise bütün ekonomik düzeyde olan aileleri etkiliyor. Bit, genelde çocuklar arasında yayılmaktadır. Okulda, futbolda, dans ve jimnastik gibi aktivitelerde bulaşma ihtimali daha yüksektir. Birçok ilaca karşı direnç gösteren saç biti, doğru tedavi yapılmadığı sürece saç ve baş derisinde güçlenir.

Bit, genellikle uzun saçta yayılır. Kız çocuklarında bulaşma riski daha yüksektir. Çünkü saçları hem uzundur hem de kızlar içinde elbise, tarak ve fırça paylaşımı yaygın olur. Önce ilkokul çağındaki çocukların eşya paylaşımı ve yakın temas önlenmeli ve çocuklar bu konu hakkında bilgilendirilmelidir.

Bit tedavisi görmekte olan ve okula yeniden dönen çocuğun tekrar aynı risk ile karşılaşmasını engellemek için saçlarının kesilmesi gerekmektedir. Bitlenmenin, deriye neler getirdiğini iyi bilmek gerekir. Üremesi ve yayılması kolaydır. Deride kanla beslenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.