Regl Döneminde Doğru Beslenmek

Kadınların her ay regl dönemlerinde sürekli şikayetçi oldukları ortak nokta karın ağrısı, stres ortamında hissetme,başın aşırı derece ağrıması,sürekli yorgunluktur. Bayanların regl dönemlerinde ki en büyük ortak sorunlarından biri de tatlı krizleri ve oldukça fazla artan iştah ve yemek yeme isteğidir. Regl döneminde yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıkları yaşamamanız için sizlere ufak ipuçları vermek istiyoruz. Bu ufak ancak etkili yöntemleri deneyerek siz de regl dönemlerinde yaşanan çileye veda edebilirsiniz.

– Regl döneminde kan şekerinizi dengede tutabilmek için öğün sayısını arttırmalısınız. 3 öğün yenecek olan yemek yerine 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak bir günde 6 öğün tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu öğünler de ise tabi ki az az ancak faydalı besinler tüketerek açlık hissini azaltmanızı engelleyecektir.

– Ana ve ara öğünleriniz de sürekli olarak karbonhidratlara yer vermelisiniz. Karbonhidratlar kan şekerinizi sürekli dengede tutacak ve açlık hissetmemenizi sağlayacaktır. Karbonhidratlar aynı zaman da sizin oldukça tok kalmanızı sağlayacaktır. Buğday ürünleri de karbonhidrat zengini besin gruplarıdır.

– Vermiş olduğumuz bilgileri uyguladığınız takdirde tatlı yemek isteğiniz hala bitmedi ise aşırı çikolata veya sütlü tatlılar yerine meyveli tatlıları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

– Regl döneminde yüksek yağlı yiyecekler tüketmemeye özen gösteriniz. Yağlı yiyecekler regl döneminde alınan fazla kiloların en büyük sebeplerinden biridir.

– Her dönemde dikkat etmeniz gereken kalsiyum alımlarına regl dönemlerinde daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir.Kalsiyum eksikliği regl döneminde bayanları en çok tehdit eden hastalıktır. Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak görülen kemik erimesi hastalığına yakalanmamanız için bu dengeli oldukça iyi sağlamalısınız. Kemik erimesi hastalığı belirtilerini anında değil uzun yıllar sonra da göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.