Nasır nedir, nasır nasıl tedavi edilir ?

Nasır, deride trabva ve basıncın olduğu tüm bölgelerde ortaya çıkabilir. Genel olarak derinin kendini koruması için kalınlaşması sonucu ortaya çıkan olgulardır. Nasır en çok ayak ve ellerde çıkmaktadır. Bunun nedeni de ayakların ve ellerin basına magruz kalan en sık bölgeler olmasıdır. Bunların yanı sıra nasır daha değişik bölgelerde de çıkmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse; sürekli keman çalan bir kişi kemanını hep boynuna dayadığı ve baskı, basınç uyguladığı için boyun bölgesinde nasır ile karşılaşabilir. Bunun yanı sıra namaz kılan kişilerin sürekli dizlerine baskı yaptıkları için dizlerinde nasır ile karşılaşmaları mümkünüdr.

Nasır Nasıl Tedavi Edilir ?
Nasır hastalığı genel olarak ilaç tedavisi ile geçmektedir. Asit içeren solisyonlar ilaç tedavisinde kullanılmaktadır. Bu asitli solisyonlar ile yapılan tedavi ağrısı olmayan nasır rahatsızlığı için uygulanan bir yöntemdir. Sürekli nasır bölgesinden ağrı çeken hastalar için cerrahi tedavi süreci anında başlatılmaktadır. Ayrıca nasır hastalığında mutlaka nasırın neden olduğu ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin; dar ayakkabı giyen bir kişinin ayağında nasıl çıkıyorsa ve tedavi sonucu nasır ortadan kalktı ise bir daha ayaklarını sıkacak dar ayakkabı giymemelidir. Bunun için herşeyden önce nasır tedavisi ile birlikte nasıra neden olan etkenlere çözüm üretmemiz gereklidir.

Nasır Oluşmaması İçin Ne Tür Önlemler Alabiliriz?
Nasır oluşmamasını istediğiniz vücut bölgelerinde çeşitli önlemler almanız gereklidir. Bunları listeleyecek olursak;
1) Dar, sıkan ve sivri burun ayakkabılardan uzak durmak
2) Ayaklarınızda kemik çıkıntısı var ise bu bölgelerde ayak yastıkçılarından yararlanılır.
3) Her banyo sırasında nasır törpüsü ile yumuşayan nasılrların üzerine baskı ile yumuşatabilirsiniz.
4) Nasır eğer yeni oluşuyor ise eczaneden nasır kremleri alarak büyümesini engelleyebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız maddelerin yanı sıra günlük oldukça fazla kullandığımız ayak ve ellerimizi kremleyerek nasır tehlikesini ortadan kaldırabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.