Menopozu Kolay Atlatmanın Yolları

Kadınların psikolojik olarak en fazla etkilendiği dönem menopoz dönemidir. Bu dönem içerisinde genellikle kadınlar büyük bir boşluğa düşerek kendilerini işe yaramaz hissetmektedirler. Bu dönemin kolay atlatılması için uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Menopoza girme yaşları genellikle ülkelere ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Ama her kadının bir gün muhakkak menopoz dönemine gireceği açıktır. Bu sebepten dolayı bu doğal olayı büyük psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet vermeden kabul etmek gerekmektedir.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak bir milyar iki yüz milyon kadar kadının menopoz döneminde olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebepten dolayı da bu oldukça doğal olayı yaşayan kadınların asla yalnız ve işe yaramaz hissetmemeleri gerekmektedir.

Menopoz döneminin tam olarak kabul edilmesi için son adetten yaklaşık on iki ay geçmesi yeterli olacaktır. Kadınlarda over aktivitesinin yitirilmesi olayına verilen genel isimdir. Ülkemizde menopoza girme ortalaması 45 yaş olarak kabul edilmektedir. Orta doğu ülkelerinde de bu rakam hemen hemen aynıdır.

Menopoz döneminde asıl dikkat edilmesi gereken konu ise kişilerde meydana gelecek bazı rahatsızlıkların önceden fark edilmesi ve bu duruma uygun olarak hareket edilmesidir. Menopoz dönemine giren kadınların büyük bir çoğunluğunun hızlı bir şekilde kilo aldığı belirtilmiştir. Kilo alma olaylarının artması gibi durumların yaşanmaması için menopoz döneminde kadınların yediklerine biraz dikkat etmeleri gerekirse bir diyet programını uygulamaları gerekmektedir.

Bazı psikolojik rahatsızlıklarda bir uzman tarafından yardım almanın da büyük artıları bulunmaktadır. Menopoz döneminde kişilere en büyük desteğin ailesi tarafından sağlanması gerekmektedir. Bu sebepten özellikle menopoza girmiş kadınların eşlerine büyük bir görev düşmektedir.

Bütün kadınların yeri geldiğinde bu döneme gireceğinin ve bu dönemin oldukça doğal bir dönem olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.