Kırmızı Pancar Suyunun Faydaları

Yumrusunda sebze olarak faydalanılmakta olan kırmızı pancarın anavatanı akdeniz bölgesidir. A,B,C vitamini, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum içermektedir. Pancarın yaprağı da vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.

Kırmızı rengi vermekte olan pigmentler kansere karşı savaşır. Kansere karşı etkili olan doğal kırmızı pigmentler yüksek miktarda bulunur.

Kırmızı pancar kalp sağlığını korumada oldukça etkilidir.

Hipertansiyonu engellemek için pancar suyu tüketilebilir.

Kırmızı pancar suyu kan basıncını düşürücü bir etkiye sahiptir. Günde bir bardak kırmızı pancar suyu içerek yüksek tansiyonu düşürebilirsiniz.

Zengin folik asit ve betain miktarına sahiptir.

Karaciğerleri korur

Böbrekleri çalıştırır.

İştah açan bir etkisi vardır.

Demir eksikliği bulunanların pancar suyu içmeleri tavsiye edilir.

Kırmızı pancar alyuvarların meydana gelmesinde önemli bir rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biri olarak kabul edilir. Havuç suyu ile beraber yarı yarıya karıştırılmakta olan kırmızı pancar suyu, günde 400 gram içildiği zaman alyuvarların sayısını kısa bir sürede artırır.

Damarlarda toplanmış olan mineral kalsiymu en iyi eriten pancar suyudur. Zerdeçal, mürrisafi yada tarçın ile pişirilen kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktakı tıkanıklığı önler. Böbrek ve safra kesesini temizler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.