Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Ani bir şekilde ve bazen herhangi bir belirti vermeyen kalp krizi ölümcül sonuçlar oluşturabilen bir sağlık problemidir. Bu yüzden kalp krizinin belirtilerinin saptanması çok önemlidir. Kalp krizi sebebi genellikle kalıtsal özellikler yada yaşam tarzındaki düzensizlikler sebebiyle meydana gelir.

Kalp krizi, kroner damarın tıkanmasıyla ve kasların ölmesiyle olur. Kroner damarlar kan pıhtılaşması sonucunda tıkanırlar. Kalp kaslarının incinmesi birçok belirtinin meydana gelmesine sebeğ olur. Bu belirtiler içinde göğüs ağrısı, nefes darlığı, fazla terleme, mide bulantısı, kusma, halsizlik, hazımsızlık, çene, omuz ve kollarda ağrı yer alır.

Damar Sertliği; Damar sertliği kolesterolün kalp damarları duvarında birikmesiyle zaman içinde meydana gelen bir sorundur. Kolesterolün damarların çeperlerinde birikmesiyle kan dolaşımı yavaşlar ve vücuda yeteri kadar kan gitmez. Sigara tüketmek, yüksek kan basıncı, kolesterol ve diyat damat sertliği sorununu hızlandırır.

Kalıtsa Özellikler; Aile bireyleri arasında kalp krizi olan birinin olması kalp krizi riskini artırır.

Uyuşturucu ; Kokain tarzı uyuşturucu maddeler kan damarında spazma yol açar ve bu spazmlar ileride kalp krizine sebep olabilir.

Yetersiz Oksjine; Vücutta bulunan bütün kasların oksijene ihtiyaçları vardır. Anemi ve bir takım solunum yolu hastalıkları sonucunda meydana gelen oksijen yetmezliği kalp krizi riskini yükseltir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.