İshal Tedavisi

İshal her insanın yaşamının bir döneminde yaygın olarak görülen bir sindirim sistemi problemidir. Dışkının sulu formda olmasıyla karakterize edilen hastalık karın ağrısı vekusma gibi belirtilerin oluşmasına yol açar. İshal olan insan durmadan dışkı atılımı için tuvalete gitmek ister. Bununla beraber vücuttan önemli derecede su atıldığı için dehidrasyon belirtisi meydana gelebilir.

Akut ishal bir iki gün sürer ve genelde viral enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelir. Birkaç günden çok süren ishal ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Bu yüzden bu durumlarda tıbbi yardım almak gerekir. İshal tedavi edilmediği zaman dehidrasyon ve vücutta elektrolik dengesizliklere sebep olabilir.

Dehidrasyon belirtileri içinde fazla susama, ağızda kuruma, idrar azalması, baş dönmesi, güçsüzlük ve idrar renginde koyuluk yer alır. Çocuk ve bebeklerde dehidrasyon ağız kuruluğu ve ağlarken göz yaşı olmaması yer alır.

İshala karşı en etkili tedavi yol bol miktarda sıvı tüketimidir. İshal olan insanların yapmaları gereken ilk şey vücutlarıundan atılan suyu tekrar geri almaları olmalıdır.

Yetişkin insanlar için bir takım spor içecekleri dışkıyla kaybedilen elektrolitlerin geri alınması yönünden faydalı olabilir. Bununla birlikte bu süreç içerisinde alınmakta olan gıdalara dikkat etmek gerekir. Pirinç, muz, kuru tost ve kraker tarzı hıdalar bu süreç içerisinde insana fayda sağlayabilir. İshal hastalığı bitmeden süt ve süt ürünlerinden uzak durmak gerekir. Bu ürünler mideyi ve bağırsağı zorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.