Gastrit belirtileri nelerdir ?

Gastrit midenin iç kısmındaki zarın iltihaplanmasıyla görülen bir problemdir. Gastrit akur ve kronik olarak ikiye ayrılır. Gastritin en önemli sebebi mide ülserine sebep olan enfeksiyonlardır. Diğer faktörler içinde travmatik yaralanmalar, bir takım ağrı kesici ilaçlar ve fazla alkol tüketimi yer alır. Gastrik tedavi edilmediği zaman mide ülserine ve daha sonra mide kanserine yol açabilir.

Gastrit belirtileri genelde mide bulanması, iştahsızlık, kusma, kilo kaybetmek, midenin yanması, doygunluk hissi oluşur. Bu belirtilerle birlikte bazı durumlarda mide kanaması, idrar yada dışkıda kan gibi problemler gözlenir. Kronik gastrit yavaş ilerleme gösterdiğinden dolayı bazı insanlarda belirtiler olmayabilir.

Gastrit tedavisi genelde gasritin sebebine bağlık olarak değişir. Örneğin gastritin sebebi ilaç tüketimiyse insanın ilaç tüketimini bırakması gerekir. Gastrit fazla alkol yüzünden olduysa alkol tüketimi bitirilmelidir. Bakterilerin sebep olduğu gastrit sorunu için birtakım antibiyotik tedavilerine başvurulur.

Gastrik bazı doğal çarelerle kontrol altına almak ve meydana gelmesini engellemek mümkündür. Düzenli beslenme alışkanlığının benimsenmesi gastrit probleminin önlenmesinde etkilidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.