Egzama nedir nasıl oluşur ?

Egzama rahatsızlığı özellikle cilt hastalıkları arasında oldukça sık rastlanan bir durumdur. İçsel ve dışsal sebeplerden dolayı egzaman hastalığına yakalanabilirsiniz. İçsel sebepli egzema türleri arasında seboreik egzema, atopik egzemadır. Dışsal sebepli egzema türlerimiz ise, alerjik temas egzeması, tahriş egzeması, güneşe bağlı fotokontakt egzemadır.

Egzema genellikle kaşıntılı bir durumdur. Kimi zaman kuru kimi zaman sıvı lezyonlar ile farkedilebilir. Egzemanın kaşıntılı olması nedeninden dolayı hekimlere başvuran kişilerin çoğu kaşıntı ve döküntü şeklindeki sorunları ile başvurmaktadır. Egzamayı kolaylaştırmak isteyen hekimlerin en çok başvurdukları yol ise cilt kuruluğudur. Cilt kuruluğu sayesinde egzema biraz daha az kaşıntı ve döküntü yapmaktadır. Güneş altında çok uzun süre kalmak, güneş ışınlarının yapacağı yanık benzeri reaksiyonlara yol açabileceği için egzema riskine yol açarak vücuda kaşıntı ve döküntü olarak bulaşabilir.

Egzama olan bölgeye nasıl bakım uygulanmalı?
Egzama cildimizde lokal bir biçimde sadece bir bölgede olabileceği gibi tüm vücudumuzu saran bir alanı da kaplayabilir. Buna göre eğer eğer egzema sadece belirli bir kısım da ise bu bölgenin basit bir nemlendirici ile nemlendirilmeli veya evde bulunan zeytinyağını egzema çıkan bölgeye az bir şekilde yedirir iseniz bu vücudunuzu ve sizi oldukça rahatlatacaktır. Egzema olan kısıtlı ( lokel ) bölgeye kendi uygulamış olduğunuz yöntemlerden sonra hala tanı şüpheniz var ise doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Hekim tarafından kesin sonuç olarak egzema tanısı alındı ise bu bölgeye pomatlar ( derecelerine göre ) ve krem, losyon gibi nemlendiriciler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra vazelinli pomatlar veya saf vazelin egzema bölgesini rahatlatacağı için oldukça kolay ve risksiz bir tedavi modelidir.

Egzama olanlar nasıl beslenmelidir ?
Özellikle içsel egzama rahatsızlığı olanların beslenmelerine oldukça dikkat etmeleri gereklidir. Bunun nedeni ise kaşıntıya sebep olacak yiyecek ve içeceklerin vereceği his egzema bölgesini de oldukça tetiklemektedir. Egzema rahatsızlığı olan kişiler acı ve baharatlardan uzak durmaları gereklidir. Daha tatlı ve sulu yiyecekler tüketmeniz egzema bölgenizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bunların yanı sıra alköl ve gazlı içeceklerden uzak kalınarak daha çok çay ve meyve suyu gibi içecekler tüketmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.