Diyabet nedenleri – Diyabet neden olur ?

Diyabet hastalığı vücut geliştirici olan beta hücrelerinin hasar görmesi sebebiyle meydana gelir ve hücrelerin doğal formasyonu vücuttaki düzenli işlemeyen fonksiyonlar sebebiyle aksar. Bilim adamları kanda bulunan fazla şeker oluşumunun sebepleri ve diyabet hastalığının genetik özellikler sonucunda meydana gelip gelmemesi hakkında araştırmalar yapıyor.

Diyabetin diğer bir sebebi kanda bulunan hormonların anormal olarak salgılanmasıdır. Yetişkin insanlarda görülen diyabet hastalığı vücudun yeterli derecede insülin üretmesi ancak bu insülini etkili bir şekilde kullananaması sonucu meydana gelir.

Diğer Diyabet Nedenleri ;

1- Kalıtımsal Özellikler; Doktorlar bazı genlerin bebeğe geçip diyabet hastalığına zemin hazırladığını düşünmektedirler.

2- Dengesiz Bslenmek ; Dengesiz beslenme şeker hastalığının en büyük sebeplerinden birisidir. Düşük protein ve vitaminle yapılan diyet diyabetin oluşmasına yol açar

3- Yaş Faktörü ; İlerleyen yaşlarla birlikte şeker hastalığı daha fazla görülür. Şeker hastalığı genelde 50 yaş üstündeki insanları etkiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.