Dengeli ve Yeterli Beslenmek

Ne kadar sağlıklı beslendiğimiz ve nasıl sağlıklı besleneceğimiz konusu son zamanlarda sık sık karşımıza çıkmaktadır. Televizyonlar da yayınlanan kadın programları, diyet programları ve çeşitli programlarda sürekli nasıl sağlıklı besleneceğimiz anlatılmaktadır. Biz de sizler için sağlıklı beslenme nasıl olur ele aldık.

Sağlıklı beslenme konusunu iki çeşit olarak ele alabiliriz. Bunlar dengeli beslenme ve yeterli beslenmedir. Dengeli beslenme ve yeterli beslenme aynı anlama gelmemektedir. Gün içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kadar alınan enerji ve besin öğeleri yeterli beslenmemizi sağlamaktadır. Günlük olarak yeterli beslenmediğimiz takdirde, bu beslenme yetersizliğine bağlı olarak vücutta pek çok rahatsızlık ile karşılaşmakta mümkündür. Yeterli beslenebilmemiz için öncelikle güne başlarken kahvaltı yapmamız gerekmektedir. Güzel bir sabah kahvaltısı ile vücudumuz da ki metabolizma seviyesini korumuş oluruz ve gün içerisinde oluşabilecek enerji kaybını önleriz.

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu enerji ve besin öğelerini bir çok farklı besin gruplarından sağlaması da dengeli beslenmedir. Dengeli beslenebilmek için günlük ihtiyaç duyulan enerji ve besin öğelerini pek çok ayrı beslenme grubundan sağlamamız gerekmektedir. Her öğün farklı besin grupları tüketmek dengeli beslenme için şarttır. Dengesiz beslenme ise tek tip beslenme çeşidini ortaya çıkarmaktadır. Gün içerisinde duymuş olduğunuz besin ihtiyaçlarını tek tip besin öğelerinden ( örneğin; sadece A vitamini ) tüketiyorsanız dengesiz besleniyorsunuz demektedir.

Dengesiz beslenme sonucu oluşabilecek en büyük rahatsızlık mide sorunları ve şişmanlık riskidir. Obezite ( şişmanlık ) hastalığına yakalanan pek çok insan da yapılan testler sonucu hem yetersiz beslenme hem de dengesiz beslenme sonucu bu rahatsızlık oluşmaktadır. Herşeyden önemlisi sağlıklı beslenebilmek için gün içerisinde tüm vitamin öğelerinden yeteri kadar tüketmeliyiz ve bunu da düzenli olarak her gün yapmalıyız.

Sağlıklı besin öğeleri tüketerek hayatınızı devam ettirerek tüm sağlık sorunlarınızdan da kurtulabilirsiniz. Vücudumuz da beslenmeye bağlı olarak pek çok rahatsızlık görülmektedir. Unutmamalıyız ki bu hastalıkları önlemek ve sağlıklı beslenmek bizim elimizdedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.