Damar sertliği tedavisi

Vücudumuzdaki fazla yağ birikintilerini kan dolaşımını yavaşlatarak Ateroskleroz ( damar sertliği ) hastalığına neden olmaktadır. Vücudumuz içerisinde bulunan tüm organları kendine bakabilmesi ve düzgün çalışabilmesi için taze kana ihtiyaç duymaktadır. Vücudumuzda ki kanların tazelenmesi de doğal olarak bizim elimizdedir ve oldukça dikkat etmek zorundayız.

Vücudumuzda bulunan atardamarların işlevi kanın tüm organlara pompalanmasını sağmalaktadır. Atardamar kan ihtiyacını ise bizim tüketeceğimiz besin öğelerinden ve hayat tempomuzdan sağlamaktadır. Eğer oldukça hareketli zamanlar geçiriyorsanız atardamarınız o kadar hızlı çalışır ve kan ihtiyacı duyar. Atardamar işlevini kaybederse maalesef ki yaşamanız mümkün değildir. Uzun yıllar yaşamak istiyorsanız hatta daha doğrusu hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız vücudunuz da bulunan tüm organlara kan pompalanması gereklidir.

Damar sertliği, vücudumuz da ilk olarak küçük hasarlar şeklinde ortaya çıkar. Bu hasarları mikroskobik hasarlar olarak tabir etmemiz mümkündür. Bu hasara neden olabilecek başlıca etkenler ise ;

– Tansiyon Rahatsızlığı ( Yüksek Kan Basıncı )
– Aşırı Sigara Tüketimi
– Şeker Hastalığı ( Diyabet )
– Kanın Daha Kolay Pıhtılaşmasını Sağlayan Yüksek Homositein Maddeleri

Damar Sertliği Belirtileri Nelerdir ?

Damar sertliğinin belirtileri ancak yukarıda bahsettiğimiz hasarların meydana gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ancak düzenli sağlık kontorlünden geçen kişiler henüz damar sertliği hastalığının ilk çağlarında tespit edilirse hemen önlem alınmakta ve riskler oldukça düşürülmektedir. Damar sertliği kalpte ortaya çıkarsa kalp kası zayıflar ve yeterince rahat işlev yapamaz. Kalp sıkışıklığı, damarlarda zayıflık damar sertliğinin diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Damar Sertliği Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Damar sertliği hastalığının tanısı fizik muayenesi yapıldıktan sonra doppler ultrason ile tespit edilerek konulmaktadır. Damar sertliği hastalığının bir diğer tanı yöntemi ise ilaçlı filmler kullanmaktır. Tıp dilinde Anjiyo adı verilen ameliyat ile tespit edilen damar tıkanıklıkları giderilir ve hasta kısa sürede normal yaşantısına dönebilir. Ancak damar tıkanıklığı hastalığında erken tespit çok önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.