Çarpık dişlerin düzeltilmesi tedavisi

Dişlerimiz hem yüz güzelliğimizi vurgulayan hem de karşımızda ki kişiler ile konuşurken oldukça önem taşımaktadır. Çarpık dişler, sararmış diş etleri ve daha pek çok diş rahatsızlığı herkesin rahatsızlık duyduğu konulardır. Dişlerin önemini iyi bilen ve bunun için her türlü çabayı gösterenler ilerleyen zamanlar da doğabilecek diş hastalıklarından da korunmuş olmaktadır.

Özellikle dişlerin bakımına çocukluk yaşlarından başlanmalıdır. Çarpık dişler çocukluk yaşlarında protetik tedavisi ile düzeltilirse ileri de yaşanacak pek çok probleme çözüm bulur. Doğal ve inci gibi dişlere sahip olmak unutmayın ki tamamen sizin elinizde. Gelişen diş hekimliği sayesinde pek çok diş ve diş eti rahatsızlıklarına çözüm bulunmaktadır.

Çarpık Dişleri Düzeltme Tedavisi

Çarpık dişler, kişiyi oldukça rahatsız eden ve ortaya hiç hoş olmayan görüntüler çıkaran bir sorundur. Dişlerin birbirine çok yakın olması veya diş eti hastalıklarından kaynaklanarak oluşan çarpık dişler, bakımsız bir dişlerin de göstergesidir. Peki çarpık dişler nasıl düzeltilir?

Gelişen diş hekimliğinde çarpık dişlerin düzeltilmesi için ortodontik tedavisi kullanılmaktadır. Ortodontik tedavisinin uygulanması için hiçbir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaştan kişi için bu tedavi uygulanır. Ancak hekimlerin tavsiye ettikleri bir nokta, eğer diş çarpıklıklarınız var ise bunları zaman geçirmeden tedavi ettirmelisiniz. İlerlediği dönemlerde diş etlerine oldukça zarar vereceğidir.Ortodontik tedavisinde kullandılan yöntemleri belirtmemiz gerekirse;

1. Önleyici tedavi
2. Durdurucu tedavi
3. Düzeltici tedavi
4. Pekiştirme tedavisi

Küçük yaşlarda kazanılan diş çarpıklığı tedavisinin çözümü olan ortodontik tedavisi, parmak emme, dudak yeme, ağıza yabancı cisim sokmak gibi alışkınlıklardan ötürü dişlerde oluşan şekil bozukluklarını da düzeltmek için oldukça fazla kullanılmaktadır. Ortodontik tedavisinde merak edilen sorulara baktığımız da herkesin bir yaş ile ilgili düşüncesi bulunmaktadır. Yazımızın üst kısımlarında da belirttiğimiz gibi kesinlikle ortodontik ( diş çarpıklıkları düzeltme ) tedavisinde yaş sınırı bulunmamaktadır. Ne kadar erken tedavi olursanız bu sizin lehinize olacaktır.Ancak bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.