Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir ?

Boyun fıtığının nasıl tedavi edileceğini yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz. Boyun fıtığına şüphe yok ki kimse yakalanmak istemez. Hayatınızı olumsuz yönde etklieyebilecek bir rahatsızlık olan boyun fıtığı hakkındaki tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Neden Olur ?

Boynumuzda toplam olarak 7 tane omur kemiği bulunmaktadır. Bu kemikler arasında 1. ve 2. arasında disk bulunmamaktadır. Diğer 5 kemik arasında ise disk vardır. Bu disklerin içerisinde yumuşak dışında ise daha sert olan kısımlar mevcuttur. Omuriliğe bu sert ve yumuşak kısımlardan gelen baskılar dolayısı ile hem boyun ağrısı hem de boyun fıtığı görülmektedir. Bu ağrılar omuzlara ve kollara kadar artabilmektedir. Boyun fıtığını bel fıtığından ayıran şey ise belde ki ağrılar bacak kısımlarına doğru gitmektedir ve etkisi daha büyüktür. Boyun fıtığında ise hem boyundan hem koldan hem de bacaklara giden sinirler buradan geçtiğinden hepsi etkilenmektedir.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir ?

Boyun fıtığı ağrıları sadece boyunda meydana gelmemektedir. Omuzda, kollarda, sırtın kürek kemiği bölgelerinde ki ağrılar boyun fıtığının tetikçi olabilir. Bunun nedeni ise tüm sinirlerin boyundan geçmesidir. Oluşabilecek herhangi bir ağrı da sinirler bu ağrıyı tüm vücuda taşımaktadır. Boyun fıtığının belirtilerini sizler için maddeledik. Bunlar ;

– Kolda şiddetli ağrı
– Kolda uyuşma ve kuvvet kaybı
– Adalelerde erime
– Boyun ağrısı
– Boyun kütürdemesi

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisinde de bel fıtığı tedavisi gibi cerrahi yaklaşımların yanı sıra cerrahi olmayan metotlar daha etkilidir ve onları denemekteyiz. Bunların yanı sıra ağrı kesici ilaçlar, adele geşetici kremler olabilir başka bir metot ise fizik tedavinin denenmesidir. Bunları uyguladıktan sonra boyun fıtığınız hala devam ediyor ise cerrahi müdahelenin hemen yapılması gereklidir. Unutmayın ki yukarıda saymış olduklarımız da yine doktorunuz tarafından önerildiğinde yapılmalıdır. Kesinlikle sıradan bilgiler ile uygulamayınız. Fizik tedavi sayesinde boyun fıtığından kurtulma oranı oldukça yüksektir. Fizik tedavi ile birlikte bol bol istirahat etmek oldukça faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.