Böbrek sağlığı için neler yapmalıyız ?

Böbrekler kan içerisinde bulunan bazı toksin maddelerin süzülmesi görevini üstlenen oldukça hayati bir organımızdır. Kan içerisinde bulunan maddeleri sağlıklı bir şekilde süzebilmesi için yüksek oranlarda su tüketimine ihtiyacı bulunmaktadır. Böbreklerimizin daha sağlıklı çalışması için günde bir litre civarında su tüketimi oldukça hayati bir öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı sık su tüketerek böbreklerimizin daha kaliteli çalışmasını sağlayabiliriz.Yapılan araştırmalar yeterli miktarda sıvı tüketimi olmadığında böbreklerin işlevini tam olarak sağlayamadıklarını ortaya çıkarmıştır.

Yaş ilerledikçe vücudun su oranının azaldığının bilinmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı yaş ilerledikçe su tüketimine büyük oranda ihtiyaç bulunmaktadır. 20 yaşın üzerinde ki herkesin günde 1- 1.5 litre kadar su tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda su tüketimi pek çok hayati fonksiyonu düzenlediğinden dolayı vücut içerisinde oluşan faaliyetlerin tamamen düzelmesini sağlamaktadır. Bilindiği gibi uzmanlar sıklıkla su tüketilmesini önermektedir.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise ishal gibi etkiler ile kısa bir süre içerisinde vücutta bulunan suyun dışarı atılmasıdır. Bu gibi durumlarda böbrekler aktif olarak faaliyet gösterememektedir. Bu olumsuz etkilerden kurtulmak adına çocuklarda su tüketimi yaygınlaştırılmalı ve bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Çocuklukta su tüketimi bir alışkanlık haline getirilirse daha sonraki yaşlarda da su tüketimi konusunda problem yaşanmaması sağlanmaktadır.

Aynı zamanda böbreklerimizi korumak adına sık ve gereksiz ilaç tüketiminden de uzak durmamız gerekmektedir. İlaç tüketimi böbrek faaliyetlerini yavaşlatarak olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi olayların yaşanmaması açısından doktor tavsiyesi olmadan ilaç tüketmemek oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Tuz kullanımının kısıtlanması da böbrek sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Fazlaca tuz tüketmek yerine belirli oranlarda tüketmenin böbrekler açısında büyük faydası olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Protein tüketimine de belirli bir kota uygulanması daha sağlıklı böbrekler için oldukça önemlidir. Böbreklerin daha az yorulmasını ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.