Bebeklerde beslenme tablosu ve düzeni

Dünyaya gözlerini atan her canlının kendine özel beslenme ihtiyaçları vardır. Bebekler de doğumdan sonraki zamanlar için kendi özelliklerine göre beslenmek zorundadırlar. Yeni doğmuş bebeklerin yaşlarına ve gelişimlerine göre düzenli beslenmesi sağlıkları açısından çok önemlidir. Ayrıca çocukların küçük yaşlarda sağlıklı ve düzenli beslenmesi büyüdüğü zaman da düzenli bir hayatı ve sağlıklı bir beslenme şekli olacağının göstergesidir.

Annelerin yapmış oldukları yanlışlardan biri yeni doğmuş çocuklarına doğal yollardan üretilmeyen besinlerin ve sütlerin içirilmesidir. Bilinmesi gereken en doğru bilgi ise, çocukların ilk 6 ay boyunca kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmeleri gereklidir. Bu çocuğunun vücut gelişimi ve kemik yapısının oturması için şarttır. Anne sütünün içeriği bebeğin sindirim sistemine ve ihtiyaç duyduğu besin öğelerine özgün mucizevi bir besindir. Anne sütü ile beslenen yeni doğmuş çocukların anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre IQ seviyelerinin 8 9 kat fazla olduğu da uzmanların yapmış olduğu testlerde belirlenmiştir.

Anne sütü ile geçen ilk 6 aylık sürenin ardından beslenmeye daha tamamlayıcı besinler ile devam edilmektedir. Bebeklerin 2 veya 3 yaşlarına kadar ara ara da olsa anne sütü ile takviye besin ilave edilmelidir. Anne sütünden 3 yaşına kadar mahrum olan çocukların gençlik çağlarında yaşayabilecekleri en büyük hastalık sorunu ise kemik erimesidir.

Aylara Göre Bebek Beslenmesi İse Şöyledir ;

0-6 Ay : 6 ayına gelmiş olan bebeklerin artan demir ihtiyaçlarını karşılamak için pekmez ve yumurta tüketimine günde 1 öğün yer verilmelidir. Ayrı bu çağlarda bebeklere ev yapımı yoğurt ve elma suyu sık sık takviye besin öğeleri olarak ilave edilmektedir.

6-7 Ay : Bebeklerinin anne sütünden sonra besleyici ve tamamlayıcı besin öğelerine geçilirken zaman kaybı yaşanmamalıdır. Bebeklerin bu dönemde oldukça fazla ihtiyaçları olan C vitaminini bol bol takviye edilmelidir. Bebeklere bu dönemde her gün elma suyu içirilmelidir.

7-8 Ay : 6 ve 7. ayların da geçilmesinden sonra 8.ayımız da bebeklerimize kıymalı ve sebzeli iyi ezilmiş ve sağlıklı ev yemekleri tüketmelerini sağlamalıyız. Tahıl ve buğday ürünlerine bu dönemlerde daha fazla yer verilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.