Bebeği sütten keserken anne ne yapmalı !

Bebeği anne sütünden kesmek için aslında doğru bir zaman yoktur. Net bir zaman söylemek kesinlikle doğru değildir. Bir anne olarak bebeği anne sütünden kesmeyi hissettiğiniz an ya da bebeğin buna hazır olduğunu anladığınız an doğru zamandır.

Bebekler genellikle 9 ve 12. ay dan sonra anne sütünü bırakmamak için direnirler. Uzmanların önerileri de zaten bu yöndedir. Uzmanların önerilerine göre bir bebek en az 1 yıl anne sütü kesinlikle almalıdır. Bu bebek 2 yaşına gelen kadar da devam ettirilebilir.

Bebeği sütten kesen anneler kendilerini suçlu ve üzgün hissedebilirler. Bu dönemde annelerin bebekleri ile daha yakın temas içinde olmaları gerekir. Bebeği sütten kesmenin bebeğin büyüme döneminin bir parçası olduğu anneye sık sık hatırlatmakta fayda vardır.

Bebeği sütten bir anda değil yavaş yavaş bırakmaya çalışmalısınız. Bebeği bir an da sütten kesmek bebek için travmatik bir durum olabilir. Ayrıca aniden sütten kesme durumlarında annelerde memelerde şişmeler ve süt kanallarında tıkanmalar görülebilir.

Emzirmeyi bırakırken bunu günden güne azaltarak yapabilir ve bu yönde yavaş yavaş bebeğinize emzirmeyi bıraktırabilirsiniz.

Halen emzirdiğiniz bebeğin bir anda biberona alışmanını beklemeniz de yanlış olacaktır. Bunun için belirttiğimiz gibi belli bir plan çerçevesinde kademe kadem ilerlemelisiniz. Bebeğinizi emzirmeye devam ederken bir yandan biberon ile bebeğinizi tanıştırabilirsiniz. Bu bebeğin emmeyi tamamen bıraktığında biberiona alışmasında size kolaylık sağlayabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.