Baş Dönmesi Neden Olur ?

Baş dönmesinin temelinde pek sebep yattığı bilinmektedir. Bu durumun tespit edilmesinden sonra tedaviye başlanması mümkün olacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli kural baş dönmesinin bir hastalık olmadığının sadece bir hastalık veya rahatsızlık sebebi olduğunun bilinmesidir.

Baş dönmesi nedir: Beyin tarafından yapılan bir yanılgı bütünüdür. Kişi bu sebepten dolayı ufuk çizgisi sapmışçasına aslında var olmayan bir hareketi algılamaya başlar. Bu durum o kişinin dengesinin sapmasına ve kısa bir süre içinde dengesizlik hissi yaşamasına sebep olacaktır. Bu durum temel de baş dönmesinin tam açıklamasıdır.

Asıl dikkat edilmesi gereken konu ise baş dönmesi rahatsızlığından dolayı doktora başvuran insanların yüzde yirmi beşlik bir dilimi şiddetli mide bulantısı gibi rahatsızlıklarından dolayı başvurmaktadırlar. Ayrıca acile giden insanların yüzde yetmiş beşini de baş dönmesi rahatsızlığı yaşayan insanlar oluşturur. Bu sebepten dolayı baş dönmesinin temel nedeni tespit edilmelidir.

Baş dönmesinin pek çok nedeni vardır. En büyük nedeni ise kulağa bağlı olan nedenlerdir. Kulağımız yapı olarak dengemize yardımcı olan bir organdır. İç kulakta yarım daire kanallarında meydana gelecek bir rahatsızlık baş dönmesinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu durumun da ötesinde baş dönmesi pek çok rahatsızlığın temel sebebini de oluşturmaktadır.

Mide yanması, soğuk algınlığı, grip, ağır egzersizler gibi sebeplerden dolayı da baş dönmesi yaşanabilmektedir.

Bazı travmalardan sonrada baş dönmesi rahatsızlığının yaşandığı bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse baş sert bir yere çarpıldığında yada trafik kazası yaşandığında da baş dönmesi meydana gelmektedir. Tüm bunlarında ötesinde baş dönmesi mide bulantısıyla beraber anılan bir rahatsızlıktır.

Bazı ameliyatlardan sonra da kişilerde baş dönmesi oluştuğunu bilmekte fayda vardır. Çünkü baş dönmesi pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilen bir rahatsızlıktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.