Baş Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yeryüzünde bulunan her insan hayatının belirli bir döneminde baş ağrısı rahatsızlığı ile burun buruna gelmektedir. Bu kadar yaygın bir rahatsızlık olmasının temel sebebi ise oldukça farklı nedenleri bulunduğu için olabilir. Hemen hemen herkes baş ağrısı rahatsızlığı yaşayabilir. Bu rahatsızlık kadar doğal bir şey yoktur. Önemli olan bu rahatsızlığın sebebini bilmek ve tedavi etmektir. Baş ağrısı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus baş ağrısının bir hastalık olmadığının bilinmesidir.

Yaklaşık olarak dört yüz – dört yüz elli çeşit baş ağrısı sebebi bulunmaktadır. Bu durumda baş ağrısının neden bu kadar önemli ve sık görülen bir rahatsızlık olduğunu daha kolay anlamamız için yeter li bir sebeptir.

Yer yer rastlanan baş ağrısı o kadar önemsenmese bile şiddetli baş ağrısının sebebi bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır. En tehlikeli baş ağrısı ise beyin de bulunan rahatsızlıklar ile beraber ortaya çıkmaktadır.
Bu durumun da ötesinde migren rahatsızlığında, psikolojik bunalımlarda, bir şeye aşırı yoğunlaşıldığı zaman gibi sıkıntılarda da sık karşılaşılan bir durumdur. Sebebi çözülmemiş çok fazla baş ağrısı sebebi de bulunmaktadır. Bu konuda karşılaşılan en büyük rahatsızlık ise günümüzde insanların bilgisayar tutkusundan kaynaklanmaktadır. Bilgisayar ekranına uzun bir süre boyunca bakıldığında da baş ağrısı oluşmaktadır.

Psikiyatri de Baş ağrısı: Pek çok psikolojik nedenlerde baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Ciddi psikolojik rahatsızlığı olan her insanda nöbet geçirmeye başlamadan önce baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu baş ağrıları ciddi ve büyük sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

Baş ağrısının psikolojik etkenlerinin ortadan kaldırılması için yapılması gereken en önemli şey ise; açık yeşillik ve sakin bir alanda bir süre zaman geçirmek olabilir. Hayatın yorucu etkilerinden bu sayede bir süreliğine de olsa ayrılabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.