Asos Tatil Yerleri – Asos Gezilecek Yerler

Tarihi yapıtlar ile bir bütün haline gelen, Çanakkale ilimizin 87 km. güneyinde, Ayvacık ilçesinde bulunan Asos önemli liman kentlerimizden biridir. Tarihin kalıntıları arasına kurulu bir kent olması bakımından Asos’ ta bulunan Aristoteles bir felsefe okulu ile pek çok araştırmalar yapılmakta, dünya çapınta önemli eserler ve bilgiler öğrencilere sunulmaktadır.

Teras yapı toplulukları halinde bir bütün oluşturan antik kentin doğu ve batı olarak iki girişi bulunmaktadır. Antik kentin en büyük görsel özelliklerinden olan etrafını sarmış olduğu 4 km.lik surlar hala ilk günki görünümünü ve sağlamığını korumayı başarmıştır.

Tarihin derinliklerini öğrenmek istiyorsanız Asos’da ziyaret etmeniz yerler aşağıda;

Behramkale Köyü: Antik kentin kıyısında kurulan ve bura ile bütünleşen Behramkale köyü, antik kente yakışak güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle tarihi camiiyi görmeden buradan gitmemenizi öneririz.

Asos Harabeleri: Yapımı 4. yüzyıllara dayanan ve bir tepe üzerine kurulan Akropol, 3 km uzunluğunda ve deniz ile karayı izlemenin aynı anda zevkini yaşayacağınız eşsiz bir tarihi mekan.

Athena Tapınağı: Akropol harabelerinden sonra Asos’ un en önemli tarihi yapıtı olarak Athena Tapınağı alınmaktadır. M.Ö 6. yüz yılın izlerini taşıyan Athena Tapınağı’nda tarihin bıraktığı gerçekçi izleri bulabilirsiniz. Henüz Athena Tapınağı’na ulaşmadan yol üstünde göreceğiniz tarihi izler sizleri hayrete düşerecek durumda.

Asos’ a gittiğinizde sahil lokantaların eşsiz yemeklerin tadına bakmadan geri dönmemenizi öneririz. Deniz ürünlerinin sunulduğu bu lokantalar da her türlü balık çeşidini bulabilir ve yöresel tatlar ile birlikte yiyebilirsiniz.

Asos’ta konaklamak isterseniz yer bulma imkanınız oldukça boldur. Diğer tatil yörelerinin aksine Asos’da bulunan bütün oteller yıl boyunca hizmet vermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.