Amasra Tatil Yerleri – Amasra Gezilecek Yerler

Karadeniz’in batısında yer alan Bartın’ a bağlı olan Amasra ilçesi güzellikleri ve tarihi ile her yıl binlerce kişinin ziyaretçi akınına uğruyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 yılında fethedilen Amasra, iki koy üzerinde kurulu bir yarım ada şeklinde burun kısmı şeklinde uzanmaktadır. Doğusunda ve batısında yer alan iki limanı ile yukarıdan bakıldığında harika bir görünüm sağlamaktadır.

Bartın’ a çok yakın olan Amasra’ya ulaştığınızda ilk ziyaret edeceğiniz yer ilk koyun kenarında yer alan müzedir. Müzede göreceğiniz tarihi kalıntılar ve çalışmalar sizi oldukça etkileyecek. Müzeden çıkıp yola devam ettiğinizde ise ikinci durağınız çarşı. Gezdiğiniz tatil yerlerinden ailenize, akrabalarınıza veya arkadaşlarınıza hediye almak istiyorsanız çarşıyı muhakkak ziyaret etmelisiniz. Ağaç oyma sanatı Amasra’ da oldukça fazla geliştiğinden çarşıda ağaç parçaları ile yapılmış muhteşem hediyelikler sizleri bekliyor.

Amasra tatil yapmak için en uygun yerlerden biri. Denize girmek için pek çok uygun plajı bulunmakta ve denizi oldukça temiz bir tatil yöresidir. Su seviyesi Karadeniz ile doğru orantılı artmakla birlikte derinlik oldukça az ve suyun altın taş yerine kum ile kaplıdır. Suyun içerisinde girdiğinizde yere ayağınızı rahat bir şekilde basabilirsiniz.

Küçük bir Karadeniz ilçesi olan Amasra pek fazla gezilecek mekana sahip değil. Ancak güzelliği ve yemyeşil doğası ile sizleri büyülemeyi başarabilir. Amasra’ da gidebileceğiniz yerler yukarıda belirttiğimiz gibi çarşı, müze ve amasra kalesidir.

Amasra Kalesinden kısaca bahsedecek olursak ;

Amasra Kalesi çarşının hemen kıyısında bulunmaktadır. Kalenin üstüne çıktığınızda hoş bir çay bahçesi sizi bekliyor olacak. Çayınızı alarak Amasra’nın güzellikleri tepeden tırnağa izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.