Alanya Tatil Yerleri – Alanya Gezilecek Yerler

Küçük bir yarımada üzerine kurulan Alanya Kuzeyinde Toros Dağları Güneyinde Akdeniz’in bulunduğu ve yaz aylarında binlerce turistin ziyaret ettiği Türkiye’mizin ender tatil yörelerinden biridir. Alanya, tarihi ile turist akınına uğramaktadır. Alanya’ nın tarihinin M.Ö 20.000 yıllarına kadar olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış ve yüzlerce mağara, anıtı ile ilgi çekmektedir.

Tarihin bırakmış olduğu inanılmaz eserlerin yanı sıra Alanya bölgesi gezilecek onlarca yeri ile de turistlerin tercih sebebi olmaktadır. Alanya’ ya gittiğiniz gezmeniz gereken yerlere göz atacak olursak ;

Alanya Kalesi: Selçuklular döneminde inşaa edilen Alanya Kalesi günümüze kadar her özelliği ile korunana nadir eserlerden biridir. 83 kule ve 140 burca sahip olan bu devasa kaleyi gezerek tarihin derinliklerine ve inanılmaz kalıntılarına şahitlik etmelisiniz.

Kızıl Kule: 1226 yılında yine Selçuklular tarafından yaptırılan Kızıl Kule, ismini alt ve üst köşelerinde bulunana motiflerden almıştır. Sekizgen bir görünümü ve 5 katlı mimarisi ile günümüze kadar hiçbir zarar görmeden korunmuştur. Kızıl Kule’ de dikkat çeken bir nokta ise batı cehpesi ile doğu cephesi arasında ki uzunluk farkıdır. Denizi tam karşısına alan Kızıl Kule’ yi görmenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Lotape ( Aytap ) Liman Kenti: Alanya’nın hemen hemen 3o km dışarısında kalan Aytap Liman Kenti, Kral Antichus’un karısı Iotape’ nin adına yaptırdığı ve ona özel isim verdirdiği kıyı boyu uzanan bir limandır. Lotape Liman Kenti’ni gezeceğinizde sizleri hayrete düşerecek ilk şey ise tek odalı, üstü kapalı mezar odaları olacak.

Alanya’ ya gittiğinizde eğer tarihin tüm izlerini görmek istiyorsanız aşağıdaki mağaralı ziyaret edebilirsiniz.

Damlataş Mağarası
Büyük Dipsiz Mağarası
Çimeniçi Mağarası
Dim Mağarası
Beldibi Mağarası
Derya Mağarası

Alanya’ da karşılacağınız ilginç şeylerden biri ise şehir merkezinde bulunan plaj olacak. Hemen hemen hiçbir tatil yöresinin şehir için plaj bulunmamaktadır. Ancak Alanya’ da oldukça uzun ve ucu bucağı görünmeyen harika bir plaj şehrin ortasında sizleri beklemekte.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.