Uçuk neden çıkar ?

Uçuk da günümüzde fazlasıyla gözükebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık fazlasıyla bulaşıcı olduğundan uçuk çıkan insanlarla öpüşülmesi veya yakın temasa geçilmesi sonucunda rahatsızlığın size de bulaşma riski oldukça fazladır. Bu nedenle eğer dudağımızda uçuk varsa insanlarla kurduğumuz iletişimlerde daha seviyeli olmalı , özellikle dudaktan öpüşmeye bir süre ara vermeliyiz.

Uçuk bir kişiye bulaştıktan sonra tamamen tedavi edilemez. Sadece uyur vaziyette yani zararsız bir şekilde vücudunuzda bekler ve vücut direncinizin düştüğü bir anda vücudunuzda belirebilir. Bu nedenle vücut direncimizi yüksek tutmamız gerekir. Vücut direncimizi yüksek tutabilmek için yapabileceğimiz en önemli ve öncelikli şey sağlıklı ve düzenli beslenmektir.

Genelde stresle alakalı olarak ortaya çıkar. Özellikle ergenlik döneminde , kişilerin bunalımda ve stresli olduğu zamanlarda ortaya çıkar.

Özellikle vitamin bakımından kişinin yeterli beslenmediği zamanlarda ve durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle vücudunda sık sık uçuk çıkan insanların sağlıklı ve dengeli beslenmesi , bol bol meyve ve sebze tüketmesi. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde vitamin haplarından yararlanması gerekir.

Bu söylediklerimiz uçukları tamamen engelleyemese bile kişinin vücuduna % 85’e yakın koruma sağlayabilir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat edilirse kişilerde uçuk yaraları gözükmeyecek ve kişiler yaşamını sağlıklı ve mutlu şekilde sürdürebileceklerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.