Topuk çatlağı, tırnak bakımı ve nasır!

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar topuk ve ayak tabanında görülür. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak yalınayak gezmek küçük ayakkabı giymek gibi nedenlerle bağlı olarak ortaya çıkar.

Her banyodan sonra ponza taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizleyin. Çatlak bölgeleri içerde e vitamini ve jojaba yağı bulunan ayak kremleri ile gün boyu sık sık kıremleyin. Çatlaklarınız kaybolana dek sürekli çorap ve kapalı ayakkabı giyin. Ayak peelingi de ayaklarınız daki tüm ölü derileri temizler ve kalınlaşan topuklarınızı yumuşatır. Aynı zamanda da ayaklarınızda ki kan dolaşımını artırır.

Ayak parmak aralarında sulantı soyulma tabanda ve parmak aralarında küçük çukurlar oluşmuş ise mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Ağızdan yada krem şeklinde antifungal ya da antibakteriyal tedavi kullanılması gerekebilir.

Tırnaklarınızı uzun süre ojeli bırakmayın. Aseton ve ojeler tırnağı kurutur. Çatlamasına ve kolay kırılmasına neden olur. Elbette bakımlı el ve ayaklar için tırnakların temiz görünümü ve ojeli olması önemlidir. Ancak oje uzun süre tırnakta tutulmamalı tırnakların nefes alması sağlanmalıdır. Tırnaklar için özel besleyici kremleri gece yatmadan önce sürülmesi de tırnakların bakımı ve korunması için bir yol olarak görülebilir.

Nasırlarınızdan kurtulun. Ayaktaki narsılar dar ve sivri uçlu ayakkabıların derimize yaptığı baskı sonucu oluşur. Nasır tedavisinde hala ilk başvurular kuaförlere yapılıyor yada çoğumuz evde kesici aletlerle nasırları kesmeye çalışıyoruz. Yardım için elbette bir cilt hekimine başvurmak gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.