Spordan önce yapılması gerekenler

Eğer basit bir yürüyüş ve koşu yapılacaksa yürüyüşten önce iyi beslenmek ve glikojen almak önemlidir. Spor yapan kişilerin mutlaka pilav makarna ve çikolata yemeleri gereklidir. Ayrıca alkolden de uzak durmaları şarttır. Normal beslenmede protein karbonhidrat ve yağ olmalıdır. Ama bir saat spor yapacak olan kişinin yanında çikolata bulundurmasında yarar vardır. Şeker hastalarının dışında spor yapan kişilerin tatlı yemeleri vücutları açısından yararlıdır. Spordan minimum kırk beş dakika önce gerekli olan besinler alınmalıdır. Aksi takdirde glikojen miktarı düşeceği için kas yorgunlukları olur sonrasında da sakatlanmalar kopmalar ve kırılmalar oluşabilir.

Ayrıca spora başladıktan 20 dakika sonra da ufak bir şişe su içmek gerekiri. Spor yapan kişinin uyku düzeni de önemlidir. Çalışmadan önce mutlaka ısınma bitince soğuma hareketleri yapılmalıdır. Giysiler rahat olmalı tişört eşofman giyilmeli ve giyeceklerin pamuklu keten gibi teri çeken özelikte olmasına özen göstermelidir.

Spor için en uygun saatler

Sabah saatleri sanılanın aksine spor için uygun değildir. En uygun saatler öğle 16:00-19:00 arasıdır. Vücut bu saatten sonra yemek ve dinlenmek için kendini programlar. Kilo vermek için akşam saatlerinde yapılan spor sindirim sistemini hızlandırır ve vücutta yağ birikmesini engeller. Günün hangi saati spor yaparsanız yapın mutlaka su içmeyi ihmal etmemek gerekir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.