Obezite ve beden kütle indeksi

Obezite vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlığın olması gereken düzeyin üzerine çıkmasıdır. Şişmanlığı ve şişmanlığın boyutunu saptamak için çok çeşitli yöntemler vardır. En çok bilinen ve kullanılan yöntem beden kütle bki endeksine göre değerlendirme yöntemidir. Beden kütle indeksine göre yetişkinlerin vücut ağırlıklarını değerlendirelim.

Beden kütle indeksi 30 un üzerinde olduğu zaman şişmanlığında derecesi artmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte beden kütle indeksi değerleri de artar. Şişmanlığın değerlendirilmesin dede bu durum göz önüne alınmaldır.

Öncelikle çocukluk çağından itibaren uygulanılacak yeterli ve dengeli beslenme ile şişmanlığın oluşumu önlemeli ve sürekli yapılacak eğitim programları ile yanlış olan beslenme alışkanlıklarda kalıcı değişiklikler oluşturulmalıdır. Şişmanlıkta beslenme ile ilgili tedavinin amacı bireyin cinsiyetine yaşına boyuna fiziksel aktivitesine ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programının hazırlanmasıdır. Beslenme tedavisinin bir diğer amacı da verilen kiloların geri alınmasının önlenmesidir. Şişmanlığın beslenme tedavisinde hızlı kilo kayıplarına neden olan sağlığı tehdit edici şok ve dengesiz diyetlerden sakınmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.