Maden Suyu Nedir ?

Soda ve maden suyunu eş anlamlı olarak kullananlardansanız bunları bilmenizde fayda var. İkisi birbirinden farklıdır. Maden suyu ve soda ikisi de mideyi rahatlama özelliğine sahiptir. Ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur. Oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir minral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir. Cilt güzelliğinden sağlığa insan bedenine birçok olumlu etki yapan maden suyudur.

Maden suyu nedir.

Maden suyu yer altı sularından elde edilmiş çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg daha az olmayan sulara verilen addır. Çözünmüş mineral tuzları elementler ve gaz içerirler. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik kaynağından elde edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda minraller ve iz elementler içermeleridir. 500 mg dan daha az mineral içerenlere düşük mineralli su 1500 mg dan daha fazla mineral içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir. Maden suyunun içinde bir karbonat sülfat klorit kalsiyum magnezyum florit demir ve sodyum bulunur. Farklı markalar farklı miktarlarda mineral içerirler. Marka tercih ederken içeriğine mutlaka bakılmalıdır.

İçilebilir nitelikte her hangi bir suya karbondiyoksit eklendiğinde soda yapılmış olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.